Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. twitter.com/PremierRP/Krystian Maj/KPRM
Fot. twitter.com/PremierRP/Krystian Maj/KPRM
Portugalia i Polska zapowiadają współpracę na rzecz pomocy uchodźcom i uniezależniania się od rosyjskich paliw. Oba kraje popierają też dalszą integrację Ukrainy z Unią Europejską.
W Warszawie na ten temat rozmawiali premierzy obu krajów - Mateusz Morawiecki i Antonio Costa.

Portugalia, obok Polski, należy do krajów, które aktywnie opowiadają się za nakładaniem daleko idących sankcji wobec Rosji. Antonio Costa chwalił w Warszawie wysiłek, jaki Polska podjęła w ostatnich miesiącach i zapowiedział wsparcie: mówił m.in. o możliwych dostawach skroplonego gazu do Polski z portugalskiego portu. Zapowiedział też przekazanie Polsce pomocy materialnej wartej 50 mln euro dla uchodźców.

- Zwyciężymy Rosję i zagwarantujemy prawo do niezawisłości Ukrainy, dzięki solidnej pozycji wspólnoty europejskiej - powiedział Costa.

Premierzy poparli też unijne aspiracje Ukrainy. Mateusz Morawiecki mówił, że Unia musi dążyć do integracji z Ukrainą i Bałkanami Zachodnimi, jeśli chce być politycznie spójna. - Pomagając Ukrainie realizujemy nasze wspólne marzenie o zjednoczonym kontynencie, od Lizbony do Kijowa - stwierdził Morawiecki.

Premierzy Polski i Portugalii opowiedzieli się za dalszym wzmacnianiem wschodniej flanki NATO, Mateusz Morawiecki dodatkowo podkreślił, że sojusz stoi również murem za Finlandią i Szwecją - mówił o "niedopuszczalnych pogróżkach ze strony Rosji" wobec tych dwóch krajów.
Relacja Karola Surówki (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty