Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Flaga NATO. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Flaga NATO. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Do Polski trafią wkrótce kolejni żołnierze NATO. Prezydent Andrzej Duda zapowiada ponadto, że Warszawa również wyśle wojska do innych krajów Sojuszu.
Liderzy krajów członkowskich NATO zbierają się w środę na szczycie w hiszpańskiej stolicy. Tematem rozmów w Madrycie będą wojna na Ukrainie oraz bezpieczeństwo Europy.

To ma być najważniejszy od kilku dekad szczyt NATO. Liderzy Sojuszu mają zdecydować o drastycznym zwiększeniu sił szybkiego reagowania: z 40 do ponad 300 tysięcy żołnierzy. Sojusz wyśle też kolejne oddziały na flankę wschodnią czyli do państw, które znajdują się w sąsiedztwie Rosji i Białorusi.

“Będą złożone w tej sprawie deklaracje przez poszczególne państwa, mamy nadzieję, że także i naszych sojuszników w stosunku do obecności w naszym kraju. Będzie też, i zapowiadam to, Polska deklaracja jeśli chodzi o wzmocnienie sojusznicze w państwach, które są naszymi aliantami w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego” - mówił prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Madrytu.

Polska oraz kraje bałtyckie naciskały w ostatnich tygodniach na radykalne zwiększenie obecności NATO na wschodzie ze względu na zagrożenie ze strony Rosji. Oczekuje się, że oprócz decyzji całego NATO, Stany Zjednoczone doślą do Niemiec i Polski jedną lub dwie brygady wojsk czyli 7-10 tysięcy żołnierzy.

Obecnie w Polsce oraz w trzech krajach bałtyckich operują w sumie cztery bataliony wojsk NATO, a w kolejnych czterech krajach Europy Środkowej tworzone są podobne oddziały.
Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty