Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. źródło: https://twitter.com/ZelenskyyUa
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. źródło: https://twitter.com/ZelenskyyUa
Czeski prezydent-elekt Petr Pavel rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zełenski pogratulował Pavlowi zwycięstwa w wyborach i podziękował Czechom za niezachwiane wsparcie. Zaprosił też nowego czeskiego prezydenta na Ukrainę.
„Dziękuję prezydentowi Zełenskiemu za jego gratulacje i zaproszenie do Kijowa. W trakcie naszej rozmowy zapewniłem go, że Ukraina może nadal liczyć na wsparcie Republiki Czeskiej” - napisał na Twitterze Petr Pavel.
W wywiadzie udzielonym wcześniej Czeskiej Telewizji powiedział, że bez pomocy Zachodu Ukraina byłaby skazana na porażkę.

- Jeśli nie chcemy dopuścić do zwycięstwa Rosji na Ukrainie i zapewnić sobie w ten sposób problemów z Rosją w przyszłości, musimy doprowadzić do sytuacji, w której Rosja zrozumie, że nie wygra tej wojny i opuści terytorium Ukrainy - powiedział Pavel.

Prezydent-elekt zapowiedział, że planuje złożyć wizytę na Ukrainie wraz z prezydent Słowacji ZuzanąČaputovą. Ich wspólna podróż mogłaby się odbyć jeszcze przed lipcowym szczytem NATO.

Petr Pavel zauważył, że wprowadzone sankcje ograniczają możliwości finansowe Rosji i zdolność tego państwa do rozwoju techniki wojskowej. Dodał, że w rosyjskim wojsku, które nie jest przyzwyczajone do przegrywania, narasta frustracja.

Zwycięzca wyborów prezydenckich zapowiedział, że nie będzie miał problemów z ratyfikowaniem umowy o współpracy obronnej pomiędzy Republiką Czeską a Stanami Zjednoczonymi, którą w najbliższych miesiącach zajmie się czeski parlament.

Petr Pavel obejmie urząd prezydenta i związane z nim obowiązki po zaprzysiężeniu, które odbędzie się 9 marca na praskim zamku.
Relacja Wojciecha Stobby (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty