Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Prof. Zbigniew Rau. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Rau
Prof. Zbigniew Rau. źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbigniew_Rau
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w imię dobrych stosunków dwustronnych zaapelował do kanclerza Niemiec Olafa Scholza o respektowanie suwerenności Polski i powstrzymanie się od oświadczeń szkodzących naszym wzajemnym relacjom.
Jak podkreślił we wpisie na portalu X, ostatnie wypowiedzi niemieckiego polityka wskazują na próbę ingerencji w wewnętrzne sprawy państwa polskiego i toczącą się kampanię wyborczą w naszym kraju.

Chodzi o przemówienie kanclerza Niemiec Olafa Scholza na wiecu swojej partii SPD w Norymberdze. Niemiecki polityk opowiedział się za ściślejszą kontrolą nielegalnej migracji i zapowiedział podjęcie konkretnych kroków, a jak napisała agencja DPA, "zaapelował o wyjaśnienie ewentualnych nieprawidłowości w wydawaniu wiz przez Polskę".
Jak na portalu X napisał minister Zbigniew Rau, ostatnie oświadczenie kanclerza Niemiec Olafa Scholza narusza zasady suwerennej równości państw, stanowiącą fundament dobrosąsiedzkich stosunków i przyjaznej współpracy z Polską, zadeklarowanej przez rząd Republiki Federalnej Niemiec w traktacie z Polską z 1991 roku.

"Kompetencje kanclerza Niemiec w sposób oczywisty nie dotyczą toczących się w Polsce postępowań" - czytamy we wpisie Zbigniewa Raua.

Wcześniej pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn napisał, że kanclerz Niemiec Olaf Scholz wykorzystuje sprawę wiz do nacisków politycznych na nasz rząd. Jak stwierdził, trudno oceniać to inaczej niż naciski na Polskę w dobie kampanii wyborczej.

"Co ciekawe, to właśnie Niemcy mają od lat ogromne problemy w sprawie wiz. Co kilka lat wybuchają tam afery dotyczące kupowania wiz. Może warto się na tym skupić?"- pyta we wpisie Stanisław Żaryn.

Jak podkreślają polskie władze sprawa nieprawidłowości przy wydawaniu wiz w Polsce ma charakter incydentalny i jest badana przez służby. Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w tym śledztwie siedem osób.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty