Wszystko, co podważa zaufanie pacjentów do systemu ochrony zdrowia, musi być rzetelnie wyjaśnione - to reakcja Ministerstwa Zdrowia na doniesienia o możliwych zgonach i wysokich zarobkach na SOR-ze w warszawskim Szpitalu Południowym.
Resort poinformował w czwartek o trwających kontrolach i zapowiada stanowczą walkę z tak zwanymi "kominami płacowymi" lekarzy.
Minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda apeluje o spokój i prosi, by tego lokalnego skandalu nie rzutować na całą Polskę. Jednocześnie przyznaje, że system pilnie wymaga naprawy. Oprócz kontroli zleconych konsultantowi krajowemu minister zapowiada batalię z patologiami finansowymi.
- Bardzo nam zależy na tym, żeby zlikwidować kominy płacowe. Myślę, że o tym od dawna wszyscy mówimy - powiedziała Sobierańska-Grenda.
Oprócz resortu placówkę prześwietla też Narodowy Fundusz Zdrowia. Prezes NFZ Filip Nowak podkreśla, że wstępne statystyki dotyczące zgonów na warszawskim oddziale ratunkowym nie budzą jednoznacznych podejrzeń.
- Jeśli chodzi o liczbę zgonów w Szpitalu Południowym, to są ułamki procenta, to są promile - podkreślał Nowak.
Pierwszym krokiem do uszczelnienia finansów ma być nowy obowiązek. Od lipca wszystkie podmioty lecznicze z sektora finansów publicznych będą musiały raportować zawierane z lekarzami umowy do centralnego rejestru.
Minister zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda apeluje o spokój i prosi, by tego lokalnego skandalu nie rzutować na całą Polskę. Jednocześnie przyznaje, że system pilnie wymaga naprawy. Oprócz kontroli zleconych konsultantowi krajowemu minister zapowiada batalię z patologiami finansowymi.
- Bardzo nam zależy na tym, żeby zlikwidować kominy płacowe. Myślę, że o tym od dawna wszyscy mówimy - powiedziała Sobierańska-Grenda.
Oprócz resortu placówkę prześwietla też Narodowy Fundusz Zdrowia. Prezes NFZ Filip Nowak podkreśla, że wstępne statystyki dotyczące zgonów na warszawskim oddziale ratunkowym nie budzą jednoznacznych podejrzeń.
- Jeśli chodzi o liczbę zgonów w Szpitalu Południowym, to są ułamki procenta, to są promile - podkreślał Nowak.
Pierwszym krokiem do uszczelnienia finansów ma być nowy obowiązek. Od lipca wszystkie podmioty lecznicze z sektora finansów publicznych będą musiały raportować zawierane z lekarzami umowy do centralnego rejestru.
Edycja tekstu: Michał Tesarski

Radio Szczecin