Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Chorwacja. Trogir. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
Chorwacja. Trogir. Fot. Jacek Rujna [Radio Szczecin]
W Chorwacji ponownie wybuchł spór o dostęp do plaż. Jeden z posłów opozycji po raz drugi w ciągu miesiąca przeciął szlifierką łańcuch i kłódkę zamykające przejście na plażę przy hotelu jednej z największych amerykańskich sieci.
Zdaniem Marina Mileticia hotel bezprawnie ograniczał mieszkańcom i turystom dostęp do wybrzeża, które zgodnie z chorwackim prawem stanowi dobro publiczne. Poseł podkreślił, że pas nadmorski należy do wszystkich obywateli i nikt - nawet właściciel luksusowego hotelu - nie ma prawa uniemożliwiać dojścia do plaży.

Identyczną akcję przeprowadził już na początku czerwca. Wówczas przejście zostało otwarte, jednak kilka dni temu hotel ponownie zamontował łańcuch i kłódkę, co skłoniło parlamentarzystę do kolejnej interwencji.

Polityk zapowiedział również złożenie zawiadomienia do prokuratury przeciwko hotelowi. Ostrzegł, że jeśli przejście zostanie ponownie zablokowane, następnym razem do akcji dołączą mieszkańcy i działacze społeczni.

Sprawa wywołała szeroką debatę w Chorwacji. Dostęp do plaż od lat jest tam przedmiotem sporów między lokalnymi społecznościami a właścicielami hoteli i prywatnych kompleksów turystycznych.

Chorwackie przepisy stanowią, że wybrzeże jest dobrem publicznym i co do zasady musi pozostawać dostępne dla wszystkich, choć zarządcy obiektów często powołują się na względy bezpieczeństwa lub ochrony swojego terenu.

Edycja tekstu: Jacek Rujna
Relacja Piotra Piętki (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty