Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi » Na szczecińskiej ziemi
Protest NSZZ Solidarność w Świnoujściu
Protest NSZZ Solidarność w Świnoujściu
Protest NSZZ Solidarność w Świnoujściu
Protest NSZZ Solidarność w Świnoujściu
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Protest rolników w Świnoujściu
C. Bukowiec - szef rolniczej Solidarności
Ekonomia - dr B. Gołębiowski
Około stu rolników z województwa protestowało na terenie portu handlowego w Świnoujściu. Domagali się oni realizacji postulatów skierowanych do premiera, przede wszystkim uruchomienia przez Krajową Grupę Spożywczą terminalu do przeładunku zboża w Świnoujściu, a także wstrzymania niekontrolowanego eksportu zbóż do Polski z Ukrainy.
Wśród postulatów pojawiły się także te dotyczące ochronie gospodarstw rodzinnych i wstrzymania się przed wdrażaniem tzw. zielonego ładu.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski oświadczył tymczasem, że ukraińskie zboże powinno przede wszystkim być przewożone tranzytem przez terytorium Polski, a nie pozostawać w naszym kraju. Wiceminister spotkał się z ministrem rol Ukrainy.
Zdaniem Romanowskiego, tranzyt przez nasz kraj do innych umożliwi zaopatrzenie w ukraińskie zboże krajów najbardziej potrzebujących i przyczyni się do wzmocnienia światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Wiceminister zadeklarował, że strona polska będzie dalej wspierać Ukrainę na arenie międzynarodowej, jednak - jak podkreślił - pomoc Ukrainie w tej sprawie nie może powodować zakłóceń na rynku wewnętrznym i stanowić zagrożenia dla polskich producentów oraz konsumentów. Zwrócił także uwagę na przypadki nadużyć ze strony nierzetelnych przewoźników. Przypomniał, że w związku z nieprawidłowościami w handlu zbożem przeznaczonym na cele techniczne polski resort rolnictwa wzmocnił nadzór nad zbożem trafiającym do naszego kraju z Ukrainy.
Z kolei wiceminister polityki rolnej i żywności Ukrainy Markijan Dmytrasewycz podziękował za polskie wsparcie, także w zakresie przewozu towarów rolnych. Zgodził się, że wszelkie przypadki nadużyć powinny być jak najszybciej wyjaśniane i zadeklarował pełną współpracę w tym zakresie. Ponadto poinformował, że strona ukraińska chce usprawnić przewozy tranzytowe zbóż w celu ich dalszego transportu do krajów trzecich, także przez polskie porty morskie. Wiceministrowie zgodzili się kontynuować rozmowy w tej sprawie.

Nowy system dopłat obszarowych czeka w tym roku na rolników. Nowością są tak zwane ekoschematy czyli kilka różnych rodzajów płatności bezpośrednich za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt. Rolnik najpierw musi spełnić obowiązkowe wymogi, tzw. warunkowość, a dopiero potem może starać się o pieniądze z ekoschematów. Nabór wniosków rozpocznie się w połowie marca. Jednak już teraz specjaliści z Doradztwa Rolniczego i ARiMR zachęcają rolników do uczestnictwa w szkoleniach, które mają wyjaśnić wprowadzone zmiany. W naszym regionie takie szklenia dopiero przed nami.
 

Zobacz także

2024-11-15, godz. 12:18 [16.11.2024] Przyszłość polskiego rolnictwa w perspektywie umowy handlowej UE-Mercosur Świat się zmienia. Europa chce być zielona i ekologiczna, mam też wrażenie, że w perspektywie kilku-kilkunastu lat chce zmniejszyć produkcję rolniczą… » więcej 2024-11-16, godz. 07:00 [16.11.2024] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, zespołów, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj gościem naszej audycji będzie Zespół Śpiewaczy Jarzębina… » więcej 2024-11-09, godz. 09:30 [9.11.2024] Na szczecińskiej ziemi - zaprasza Piotr Tolko Przegląd aktualności rolniczych » więcej 2024-11-09, godz. 09:25 [9.11.2024] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, zespołów, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj kolejne spotkanie z „Feliksowym Graniem” - pięknym… » więcej 2024-11-02, godz. 06:00 [2.11.2024] Ogrodnik o ekonomii w gospodarstwie. Producenci zdrowej żywności. ARiMR i zaliczki na poczet dopłat dla… Organizacje rolnicze są przeciwne podpisaniu umowy z krajami bloku Mercosur, czyli Ameryki Pd. Trzy organizacje rolnicze, w tym Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciły… » więcej 2024-11-02, godz. 07:00 [ 2.11.2024] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, zespołów, muzyków i śpiewaków ludowych Wszystko zaczęło się od dwóch muzyków z Kapeli Pyrzyckiej – akordeonisty Ryszarda Głogowskiego i skrzypka Feliksa Cieśli. To Ryszardowi Głogowskiemu… » więcej 2024-10-26, godz. 06:00 [26.10.2024] Limity połowowe ryb dla Morza Bałtyckiego na 2025 rok. Żywność ekologiczna w nowym miejscu w Szczecinie… Ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej ustalili limity połowowe ryb dla Morza Bałtyckiego na przyszły rok. Podtrzymali większość ograniczeń. Wyjątkiem… » więcej 2024-10-26, godz. 07:00 [26.10.2024] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, zespołów, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Gościem audycji jest dzisiaj Mariusz Żwierko choreograf i kulturoznawca… » więcej 2024-10-19, godz. 06:00 [19.10.2024] Producenci i naukowcy o zdrowej żywności i hodowli w zgodnie z naturą. Młodzież z GOK Kozielice w Radiu… Do pierwszych rolników docierają wypłaty zaliczek na dopłaty bezpośrednie. Pieniądze będą wypłacane do końca listopada, a na początku grudnia rozpocznie… » więcej 2024-10-18, godz. 06:00 [19.10.2024] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, zespołów, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Kilka miesięcy temu gościliśmy w audycji Zespół Pieśni i… » więcej
12345