Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi » Na szczecińskiej ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi fot. P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
Protest rolników i sytuacja na rynku zbóż
Komentarz ekspertów
A. Buławski o Tłustym Czwartku, czyli koniec karnawału
Wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział wprowadzenie systemu dopłat do części zbóż sprzedanych w bieżącym sezonie. To reakcja na spotkania i sygnały od rolników dotyczące wpływu importowanego zboża z Ukrainy na ceny oferowane przez odbiorców. Ponadto, zbożowe silosy magazynujące zboża są pełne, a rynek nisko wycenia zbiory. Mininster Kowalczyk powiedział, że wysokość opracowywanej pomocy będzie zróżnicowana w zależności od miejsca uprawy, jej wielkości i średnich plonów dla konkretnych zbóż. Pieniądze na dopłaty pochodzić mają m.in. z unijnej rezerwy kryzysowej, o co będą wnioskować polskie władze, ewentualnym uzupełnieniem będą fundusze krajowe. System dopłat obejmować ma zboża sprzedane od połowy grudnia ubiegłego do końca maja bieżącego roku. Wnioski wraz z fakturami potwierdzającymi sprzedaż będzie można składać do oddziałów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Uchwałę dotyczącą pomocy dla producentów zbóż ma przyjąć w tym miesiącu Rada Ministrów.

Mamy mieszane uczucia odnośnie propozycji rządu - mówi wiceprzewodniczący Solidarności RI w regionie Edward Kosmal. Przedstawione rozwiązania wykluczą wielu rolników. - Nam chodziło o zupełnie co innego, o stworzenie tarczy antykryzysowej, żeby wsparcie dostały wszystkie gospodarstwa. Chcieliśmy rozmawiać na ten temat z rządem, ale niestety rząd wyszedł na przeciwko i zaproponował swoje rozwiązania - mówi Kosmal. Zapowiedzi ministra Henryka Kowalczyka nie uspokoiły rolników, którzy zapowiadają dalsze protesty - najbliższy ma odbyć się we wtorek, 14. lutego.

Przed nami ostatni tydzień karnawału. Kłopoty kłopotami, ale czasem trzeba to wszystko rzucić w kąt i odreagować, a to pieśnią, a to tańcem albo dobrą kolacją ze śledzikiem albo stertą pączków. W przyszłym tygodniu tłusty czwartek i sobotni śledzik.
 

Zobacz także

2023-03-18, godz. 07:00 [18.03.2023]"Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Tydzień temu zaprezentowałam państwu kilka piosenek w wykonaniu pań z… » więcej 2023-03-17, godz. 12:19 [11.03.23] Rolniczy komentarz przed wiosną i kampanią dopłat bezpośrednich - J. Jaworek i minister J. K. Ardanowski… Są ustalenia w sprawie tranzytu ukraińskiego zboża przez Polskę. Wszelki tranzyt będzie zabezpieczony plombami. będą one zdejmowane dopiero w koncesjonowanych… » więcej 2023-03-11, godz. 07:00 [11.03.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj zaprosimy państwa do Letnina, gdzie z inicjatywy Koła Gospodyń… » więcej 2023-03-04, godz. 06:00 [04.03.23] Protest rolników przed siedzibą KOWR - o co chodzi i jakie mają postulaty. Stanowisko KOWR w tej kwestii… Zgodnie z wynikami sondy przeprowadzonej przez jeden z branżowych portali internetowych ponad 40 proc. gospodarstw nie zakupiło nawozów mineralnych na pierwszą… » więcej 2023-03-04, godz. 07:00 [4.03.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj opowiemy o Kaziukach. Wraz z ze Zbigniewem Ciszkiem dyr. Miejsko… » więcej 2023-02-24, godz. 21:22 [25.02.23] Kolejny protest rolników, tym razem w Szczecinie przed siedzibą KOWR. Rolniczy komentarz - minister J.K. Ardanowski… W programie komentarz byłego ministra rolnictwa i posła PiS - Jana Krzysztofa Ardanowskiego do sytuacji rynku zbóż. Jak mówi - konieczne jest przywrócenie… » więcej 2023-02-25, godz. 07:00 [25.02.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj posłuchamy muzyki wygrywanej na cymbałach strunowych, cymbałach… » więcej 2023-02-20, godz. 10:31 [18.02.23] Kolejny protest rolników, tym razem w Stargardzie. Spotkanie rolników z Wojewodą Zachodniopomorskim. Rolniczy… 15 marca coraz bliżej i bliżej – to jak wiadomo dzień, od którego rolnicy będą mogli składać wnioski o dopłaty unijne. W tym roku rolnicy będą musieli… » więcej 2023-02-18, godz. 07:00 [18.02.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Dzisiaj porozmawiamy o ostatkach, śledziku i środzie popielcowej. Naszej… » więcej 2023-02-11, godz. 07:00 [11.02.2023] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, muzyków i śpiewaków ludowych. Przed nami jeszcze ponad tydzień karnawału bo w tym roku tłusty czwartek… » więcej
12345