Minister rolnictwa Robert Telus powiedział, że do tej pory udało się wyeksportować ponad 30 procent zboża magazynowanego przez rolników. Na konferencji prasowej mówił, że do wyeksportowania jest w sumie około 3-4 milionów ton, a jemu zależy na tym, by rolnicy opróżnili magazyny na żniwa. Szef resortu rolnictwa pytany o listę firm, które importowały ukraińskie zboże, stwierdził, że powinna ona być opublikowana. Zaznaczył jednocześnie, że musi być to zgodne z prawem i zwrócił się do dwóch kancelarii o opinię w tej sprawie.
Minister Robert Telus zapewnił, że polskie porty są w stanie wyeksportować ponad milion ton zboża miesięcznie, zapewnił też, że wszystkie produkty spożywcze wwożone do Polski są kontrolowane. Odniósł się także do zarzutów ze strony opozycji dotyczących niekontrolowanego napływu zboża z Ukrainy. Minister poinformował, że do naszego kraju przywieziono zza wschodniej granicy 3,7 miliona ton ziarna. Minister zaapelował także o nierozpowszechnianie fałszywych informacji dotyczących produktów wwiezionych do Polski z Ukrainy.
W poniedziałek tymczasem rolnicy zorganizowali "ostrzegawczy przejazd ciągników" spod szczecińskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Ich główny postulat dotyczy gruntów w Babinku, którymi od 30 lat rządzi francuska spółka. Protestujący żądają, aby te ziemie trafiły do rolników indywidualnych. Minister rolnictwa Robert Telus z uwagi na sytuację, która wywiązała się w Szczecinie, zlecił Najwyższej Izbie Kontroli sprawdzenie tego, na jakiej podstawie ziemia jest dzierżawiona przez francuską spółkę. rolnicy na razie nie odjadą sprzed oddziału KOWR zgodzili się jedynie na odroczenie zaostrzenia protestu do 10 maja