Na szczecińskiej ziemi
Radio SzczecinRadio Szczecin » Na szczecińskiej ziemi » Na szczecińskiej ziemi
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi. fot P. Tolko (Radio Szczecin)
Na Szczecińskiej Ziemi - powitanie
E. Szczepanik i sytuacja na polach
dr B. Gołębiowski o cenach zboża i sytuacji na rynku
A. Wojciechowski - piekarz i marynarz PŻM
Miesiąc pozostał nam do świąt Bożego Narodzenia. Sklepy starają się, byśmy o tym nie zapomnieli i przypominają co rusz, że trzeba skorzystać - a to z tej okazji, a to z innej. Są nawet porady jak nie wpaść w pułapki zakupowe. Najlepszą radą, by nie wpaść w żadną pułapkę zakupową jest po prostu nie kupować zbędnych rzeczy. To trudne, wiadomo, zwłaszcza jeśli chcemy by przyszedł św. Mikołaj z prezentami do naszych pociech albo jeśli sami chcemy prezentami obdarować siebie albo kogoś bliskiego

Sprawy wsi i rolników mają być ważnymi tematami dla przyszłego rządu. Wszystko wskazuje na to, że w gabinecie, który chce formować obecna opozycja, resortem będą zarządzać politycy PSL. Wg jednej ze stacji tv ministrem rolnictwa ma być poseł PSL Zbigniew Ziejewski, wg innej - będzie to Czesław Siekierski. Na razie jednak misję tworzenia rządu pełni premier Mateusz Morawiecki. Jak poinformował - skład nowego rządu przedstawi w poniedziałek. Jego zdaniem jest szansa na zbudowanie ponadpartyjnej koalicji.

Tymczasem - protest przed polsko-ukraińskim przejściem granicznym w Medyce rozpoczęli rolnicy ze stowarzyszenia "Oszukana wieś". Blokują ciężarówkom dojazd do terminalu odpraw. Zapowiadają przepuszczanie tylko 2 tirów na godzinę, samochody osobowe i transporty humanitarne mają przejeżdżać bez problemów. Protestujący rolnicy domagają się m.in. dopłat do cen kukurydzy, kontynuacji wypłaty nisko-oprocentowanych kredytów oraz utrzymania podatku rolnego na dotychczasowym poziomie.

Sześć firm z Mazowsza sprowadziło z Ukrainy ponad milion ton zboża i rzepaku za miliard 600 mln złotych – informuje "Rzeczpospolita", która pisze o wynikach kontroli Najwyższej Izby Kontroli (NIK). "Dziennik pisze, że z raportu NIK wynika, że "działania rządu były nierzetelne, nieskuteczne i spóźnione, a minister rolnictwa przyczynił się do chaosu na rynku". Masowy napływ przyczynił się do spadku opłacalności polskich producentów rolnych i wzrostu zapasów zboża: z 3,8 mln ton w połowie 2021 r. do 9,7 mln ton w połowie 2023 r.". Najwyższa Izba Kontroli pozyskała listę firm, które trudniły się sprowadzaniem zboża, tak zwanego technicznego. Natomiast w związku z tym, że jest to informacja, która wynika z zgłoszenia celnego - objęta jest tajemnicą celną, Najwyższa Izba Kontroli nie jest w stanie przekazać tej informacji do publicznej wiadomości.
 

Zobacz także

2024-02-10, godz. 07:24 [10.02.2024] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, zespołów, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Od pewnego czasu słuchamy piosenek w wykonaniu Kapeli Dębniacy… » więcej 2024-02-02, godz. 18:10 [3.02.2024] Rolnicy w Europie nadal protestują. A. Kropopek i wysoka woda na Wyspie Puckiej. Minister A. Balazs o przyszłości… 9 lutego w całym kraju odbędzie się strajk generalny rolników. Zablokowane zostaną wszystkie przejścia graniczne Polski z Ukrainą, a także drogi i autostrady… » więcej 2024-02-03, godz. 07:00 [3.02.2024] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, zespołów, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Tydzień temu prezentowaliśmy piosenki w wykonaniu Kapeli Dębniacy… » więcej 2024-02-02, godz. 18:01 [27.01.2024] Protesty rolników w Polsce i w Europie. Komentarz - J. Rzepa, A. Walterowicz, E. Kosmal. Minister A. Balazs… Nie tylko w kraju ale w całej Europie trwają rolnicze protesty. W ok. 200 miejscach w całej Polsce odbywały się protesty rolników. Sprzeciwiają się oni… » więcej 2024-01-27, godz. 10:18 [27.01.2024] Z malowanej skrzyni - prezentacja kapel, zespołów, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Posłuchamy dzisiaj piosenek w wykonaniu Kapeli Dębniacy z Dębna… » więcej 2024-01-19, godz. 16:32 [20.01.2024] Sytuacja na polach. Rekordowa kampania w Cukrowni Kluczewo. Polscy rolnicy będą wspierać swych niemieckich kolegów podczas ich protestu zaplanowanego w poniedziałek na przejściu granicznym w Kołbaskowie. Zapowiedział… » więcej 2024-01-20, godz. 07:35 [20.01.2024] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, zespołów, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Jutro i pojutrze świętować będą babcie i dziadkowie. Odbędzie… » więcej 2024-01-13, godz. 06:00 [13.01.2024] Zima na polach i jej znaczenie dla plonów. Rolnicy z Solidarności RI wsparli protesty rolników w Niemczech… W audycji o zimowej pogodzie, która ma ogromny wpływa na to, jakie będą tegoroczne plony. Również o protestach rolników w Niemczech. Tę akcję wsparli… » więcej 2024-01-13, godz. 08:19 [13.01.2024] "Z Malowanej Skrzyni" - prezentacja kapel, zespołów, muzyków i śpiewaków ludowych W cyklu "Z Malowanej Skrzyni" - prezentujemy kapele, zespoły, muzyków i śpiewaków ludowych. Moje nutki dwie tak zatytułowali członkowie Zespołu Ludowego… » więcej 2024-01-06, godz. 07:00 [06.01.2024] Święto Trzech Króli - koncerty w Szczecinie i regionie Najpiękniejsze kolędy i pastorałki zabrzmiały w wypełnionej po brzegi Kaplicy Zespołu Szkól Salezjańskich w Szczecinie. Na koncert w magazynie Na szczecińskiej… » więcej
23456