Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

źródło fot.: www.pixabay.com/photo-2178127 (domena publiczna)
źródło fot.: www.pixabay.com/photo-2178127 (domena publiczna)
Z początkiem roku wszedł w życie Pakiet dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. To prawie 50 rozwiązań prawnych, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Dzięki temu przez 10 lat firmy mają zaoszczędzić blisko 40 miliardów złotych.
Jedno z rozwiązań polega na uwzględnieniu wartości pracy małżonka jako kosztu uzyskania przychodu. Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że będzie to znaczne ułatwienie dla firm rodzinnych, które wypracowują największą część polskiego Produktu Krajowego Brutto.

- Firmy rodzinne generują największy wkład do PKB, to one zatrudniają najwięcej Polaków. Najczęściej prowadzone są przez małżeństwa, które nie mogły korzystać z tego, o co prosiły od wielu lat. Jaka to jest ulga w kieszeni?! Szacowaliśmy, że jeśli współmałżonek dostaje dwie średnie pensje, to w skali roku przedsiębiorca będzie płacił ok. 19 tysięcy złotych podatku mniej - powiedziała minister Emilewicz.

Złagodzone zostają też przepisy dotyczące badań BHP. Firmy będą musiały zatrudniać specjalistę od BHP, jeśli mają co najmniej 50 pracowników. Dotąd ten limit wynosił 20 pracowników.

- Znosimy obowiązek okresowych badań BHP na najbardziej bezpiecznych stanowiskach pracy. Wiemy przecież, że niekiedy losuje się "w marynarza", wybiera się jednego, kto prowadzi - tak naprawdę fikcyjne - szkolenie. My z fikcją zrywamy, dzięki temu wprowadzamy oszczędności w budżecie przedsiębiorców - podkreśliła Jadwiga Emilewicz.

Pakiet dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw wprowadza również między innymi rozwiązanie nazwane IP Box. Jest to obniżenie do 5 procent podatku CIT od dochodów uzyskanych dzięki prawu własności intelektualnej. Celem jest wsparcie firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową.
- Firmy rodzinne generują największy wkład do PKB, to one zatrudniają najwięcej Polaków. Najczęściej prowadzone są przez małżeństwa, które nie mogły korzystać z tego, o co prosiły od wielu lat. Jaka to jest ulga w kieszeni?! Szacowaliśmy, że jeśli współma
- Znosimy obowiązek okresowych badań BHP na najbardziej bezpiecznych stanowiskach pracy. Wiemy przecież, że niekiedy losuje się "w marynarza", wybiera się jednego, kto prowadzi - tak naprawdę fikcyjne - szkolenie. My z fikcją zrywamy, dzięki temu wprowadz

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty