Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. Paweł Sip [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Paweł Sip [Radio Szczecin/Archiwum]
Około półtora miliona hektarów jest zagrożonych suszą - tak wynika z raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
- Obszar ten może się jeszcze zwiększyć, dlatego program pomocy dla rolników zostanie przedstawiony dopiero po ostatecznej analizie - poinformował, na konferencji prasowej w Warszawie, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

- Program będzie zawierał te dotychczasowe elementy, do których rolnicy są już przyzwyczajeni, ale również komponent wsparcia bezpośredniego. Nie jestem teraz w stanie powiedzieć, ile potrzeba będzie na to środków, bo susza postępuje - mówił szef resortu rolnictwa.

Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał, że w ubiegłym roku pierwsze szacunki dotyczące strat z powodu suszy wynosiły 750 milionów złotych, ostatecznie kwota ta wzrosła do 2 miliardów 200 milionów złotych.

Obecnie szacowanie strat odbywa się w niemal połowie kraju. Najbardziej poszkodowane przez suszę są uprawy w województwach: wielkopolskim, lubuskim, łódzkim oraz w zachodnich rejonach mazowieckiego i lubelskiego.

Starty odnotowano między innymi w uprawach rzepaku, zbóż, burakach cukrowych, kukurydzy i ziemniakach.

W środę deszcz będzie padać w południowej i zachodniej Polsce. W czwartek przelotne opady prognozowane są dla całego kraju.
- Nie jestem teraz w stanie powiedzieć, ile potrzeba będzie na to środków, bo susza postępuje - mówił szef resortu rolnictwa.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty