Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Gazociąg północny Nord Stream. Fot. nord-stream.com
Gazociąg północny Nord Stream. Fot. nord-stream.com
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył rekordową w historii urzędu karę dla firmy zaangażowanej w budowę gazociągu Nord Stream 2.
Spółka Engie Energy na zapłacić 172 miliony złotych, czyli równowartość 40 milionów euro, za brak współpracy z Urzędem. Prezes UOKiK-u Marek Niechciał wyjaśnia, że Engie Energy nie przekazała Urzędowi wymaganych informacji. Powiedział, że przedsiębiorstwa, wobec których Urząd prowadzi postępowanie, mają prawny obowiązek współpracy z UOKiK-iem. Jeśli przedsiębiorstwa nie przekazują niezbędnych dokumentów, mogą zostać ukarane.

Marek Niechciał dodał, że decyzja nie zablokuje budowy drugiej nitki gazociągu po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec. Wskazał, że budowa Nord Stream 2 dobiega końca.

Kara jest efektem postępowania, które w kwietniu 2018 roku UOKiK wszczął przeciwko Gazpromowi i pięciu innym firmom. Sprawa dotyczy sprzeciwu UOKiK-u wobec utworzenia konsorcjum mającego wybudować drugą nitkę gazociągu po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec. Pod koniec 2015 roku sześć spółek złożyło do UOKiK-u wniosek o zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy - Nord Stream 2 AG z siedzibą w Szwajcarii.

Engie Energy może się odwołać od nałożonej kary.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty