Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

źródło: https://pixabay.com/pl/1850021/Pexels/ (CC0 domena publiczna)
źródło: https://pixabay.com/pl/1850021/Pexels/ (CC0 domena publiczna)
Automatyk, elektronik, elektryk, mechatronik, murarz-tynkarz, technik programista, technik spawalnictwa - to tylko niektóre spośród 24 zawodów najbardziej poszukiwanych na rynku pracy.
Prognozę "zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy" przedstawił minister edukacji, Dariusz Piontkowski. Wykaz zawodów jest w kolejności alfabetycznej.

Podczas konferencji minister Piontkowski podkreślił, że prognoza jest wskazówką, jakie zawody mają przyszłość i w jakich kierunkach szkoły branżowe i technika powinny dokonywać naboru uczniów.

- Tak, aby szkoły nie opuszczali ludzie, którzy potem będą mieli kłopoty ze znalezieniem zatrudnienia na rynku pracy, ale aby trafiali tam absolwenci o takich kierunkach wykształcenia, po których łatwiej będzie im znaleźć pracę - zaznaczył minister.

Wiceminister edukacji, Marzena Machałek dodała, że prognoza jest istotnym elementem reformy szkolnictwa branżowego i dostosowania go do potrzeb rynku pracy.

Samorządy otrzymają zwiększoną subwencję oświatową na szkoły kształcące w zawodach, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy.

Dotyczy to uczniów rozpoczynających naukę w danym zawodzie. Zwiększone finansowanie będzie kontynuowane przez cały cykl ich kształcenia.

"Prognoza" zostanie opublikowana w formie obwieszczenia w "Monitorze Polskim" do 1 lutego. W ubiegłym roku taka prognoza została ogłoszona po raz pierwszy.
Relacja Joanny Stankiewicz (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty