Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Projekt przepisów zakładających wypłatę dodatkowych świadczeń został we wtorek przyjęty przez Radę Ministrów - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL
Projekt przepisów zakładających wypłatę dodatkowych świadczeń został we wtorek przyjęty przez Radę Ministrów - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL
Ponad dziewięć milionów emerytów i rencistów dostanie 14. emeryturę.
- Projekt przepisów zakładających wypłatę dodatkowych świadczeń został we wtorek przyjęty przez Radę Ministrów - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że tzw. czternastka ma być wypłacona w końcówce przyszłego roku.

Prezydent Andrzej Duda już zapowiedział, że po przyjęciu przez parlament ustawy dotyczącej czternastych emerytur z pewnością ją podpisze. - Dzisiaj możemy być pewni, że także i czternasta emerytura w 2021 roku zostanie wypłacona - mówił prezydent.

Zgodnie z propozycją rządu, wypłata czternastej emerytury będzie przebiegała na podobnych zasadach jak wypłata trzynastek. Świadczenia będą przekazywane z urzędu i nie będą miały wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o dodatki, zasiłki czy na przykład ulgę rehabilitacyjną. Z kwoty świadczenia nie będą dokonywane też potrącenia i egzekucje.

O ile trzynasta emerytura będzie wypłacana wszystkim emerytom, to czternastą otrzymają osoby pobierające świadczenia w kwocie do 2900 złotych brutto. W przypadku osób pobierających świadczenie w wysokości powyżej tego progu stosowana będzie zasada "złotówka za złotówkę". Tym dodatkowym rocznym świadczeniem, które wypłacane będzie w przyszłym roku będzie objętych około 9,1 milionów osób. Zdecydowana większość - 7,9 milionów emerytów i rencistów otrzyma wypłatę w pełnej wysokości. Na wypłatę czternastych emerytur rząd ma przeznaczyć około 10,6 miliardów złotych.
- Projekt przepisów zakładających wypłatę dodatkowych świadczeń został we wtorek przyjęty przez Radę Ministrów - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Prezydent Andrzej Duda już zapowiedział, że po przyjęciu przez parlament ustawy dotyczącej czternastych emerytur z pewnością ją podpisze.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty