Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska poinformowała o ogromnym zainteresowaniu programem "Mały ZUS Plus".
Można się do niego zgłaszać do środy. Według prezes Uścińskiej najprawdopodobniej zgłosiło się ponad 300 tysięcy osób.

- Końcowy wynik pewno na koniec dnia, ale wiemy, że jest to 274 tysiące osób, czyli de facto najprawdopodobniej zakładane ponad 300 tysięcy osób korzysta. Przyrost tej liczby nastąpił w ostatnim okresie, jeżeli chodzi o zgłoszenie do małej działalności gospodarczej. Tutaj ogromna praca została wykonana - mówiła Uścińska.

Prezes Uścińska przypomniała, że Mały ZUS Plus jest rozszerzeniem ulgi dla przedsiębiorców wprowadzonej w 2019 roku, czyli Małego ZUS-u.

Do 1 lutego z ulgi mógł skorzystać przedsiębiorca, którego ubiegłoroczny przychód nie przekraczał 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 67,5 tysiąca złotych. Od lutego kwota ta wzrosła do 120 tysięcy złotych. Zmienił się też sposób obliczania składek. Wcześniej kwota składek była uzależniona od przychodu.

Po zmianach postanowiono uzależnić kwotę składek od dochodu. Podstawa wymiaru składek to połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku. Aby ułatwić przedsiębiorcom wyliczenie podstawy wymiaru składek, ZUS przygotował specjalny kalkulator.
Można się do niego zgłaszać do środy. Według prezes Uścińskiej najprawdopodobniej zgłosiło się ponad 300 tysięcy osób.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty