Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

"Pracujemy nad rozwiązaniami ułatwiającymi pomoc dla gospodarstw dotkniętych kryzysem" - napisał Janusz Wojciechowski. Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
"Pracujemy nad rozwiązaniami ułatwiającymi pomoc dla gospodarstw dotkniętych kryzysem" - napisał Janusz Wojciechowski. Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
W związku z koronawirusem dotknięte kryzysem są także gospodarstwa rolne, Komisja Europejska zapowiada pomoc.
W najbliższą środę, 25 marca, odbędzie się wideokonferencja unijnych ministrów rolnictwa z udziałem polskiego komisarza Janusza Wojciechowskiego. Postanowiła ją zorganizować Chorwacja kierująca pracami Unii, by państwa członkowskie przedyskutowały sytuację.

Z różnych krajów płyną sygnały do Komisji Europejskiej o problemach w sektorze rolnym.

Komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski przyznał, że obawy związane są między innymi z dopływem sezonowej siły roboczej, głównie w sektorze owoców i warzyw.

Na przykład belgijscy właściciele upraw szparagów spodziewają się dużych strat, bo na zbiory raczej nie dojadą pracownicy sezonowi, głównie z Polski i Bułgarii.

Unijny komisarz do spraw rolnictwa napisał, że załamała się też agroturystyka, problemy ma kwiaciarstwo, utrudniony jest handel świeżymi produktami rolnymi.

"Pracujemy nad rozwiązaniami ułatwiającymi pomoc dla gospodarstw dotkniętych kryzysem" - napisał Janusz Wojciechowski.

Dodał, że kilka decyzji już zostało podjętych - między innymi zwiększona została pomoc dla gospodarstw do 100 tysięcy euro plus 20 tysięcy de minimis, czyli wsparcie państwa udzielane małym i średnich przedsiębiorstwom ściśle określone unijnymi regułami.

Komisja zezwoliła też na przesunięcie o miesiąc terminu składania wniosków o dopłaty z 15 maja do 15 czerwca. Utworzone zostały również zielone linie na granicach dla żywności.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty