Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Fot. Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Ministerstwo Rozwoju prognozuje, że w maju produkcja przemysłowa może obniżyć się maksymalnie o 15 procent licząc rok do roku.
Eksperci resortu podkreślają jednak, że prognoza ta silnie zależy od tempa przywracania produkcji w poszczególnych sektorach, szczególnie motoryzacyjnym. Dodano, że "głębsze spadki obejmą górnictwo oraz działy silniej powiązane z produkcją energii". Natomiast większość działów przetwórstwa powinno notować niższy spadek. Zaznaczono, że przemysł farmaceutyczny, notujący najszybsze tempo wzrostu, w maju może odnotować gorsze wyniki wskutek wysokiej zeszłorocznej bazy odniesienia.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że produkcja przemysłowa w kwietniu spadła o 24,6 procent licząc rok do roku. W porównaniu z marcem tego roku obniżyła się o 25,5 procent. W ubiegłym miesiącu spadek odnotowano w 30 (z 34) działach przemysłu. Chodzi między innymi o produkcję samochodów, przyczep, naczep, urządzeń elektrycznych. Wzrost zanotowano w 4 działach. Wzrosła na przykład produkcja wyrobów farmaceutycznych. Od stycznia do kwietnia, produkcja sprzedana przemysłu była o 5,6 procent niższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy notowano wzrost o 6,8 procent.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty