Radio SzczecinRadio Szczecin » Biznes

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Uczestnicząca w Forum Ekonomicznym w Karpaczu prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska poinformowała, że za półtora tygodnia rozpocznie się zwrot składek nadpłaconych przez przedsiębiorców podczas pandemii.
Szefowa ZUS mówiła, że zwrot będzie dotyczył przedsiębiorców, którzy w ramach różnych regulacji byli zwolnień z obowiązku opłacania składek, a ich nadpłaty poszły na poczet należnej składki albo składki te przedwcześnie zapłacili.

20 września ZUS z urzędu rozpocznie zwrot pieniędzy. To oznacza, że nie trzeba będzie składać o to wniosku. Jak mówiła Gertruda Uścińska, zwrot obejmie prawie 800 000 przedsiębiorców, a łączna zwracana kwota to 600 milionów złotych. Na PUE - Platformie Usług Elektronicznych ZUS przedsiębiorca będzie mógł niedługo zobaczyć komunikat informujący o rozliczeniu jego zwolnienia z obowiązku opłacania składek oraz że nadpłata jest do jego dyspozycji. Gertruda Uścińska podkreśliła, że to jest bardzo ważne.

Prezes ZUS dodała, że prowadzący działalność gospodarczą nadal mogą liczyć na świadczenie postojowe. Jak mówiła, w reżimie prawnym ono nadal obowiązuje, nawet trzy miesiące po ogłoszeniu końca pandemii.

Gertruda Uścińska podkreśliła, że do sprawnego i skutecznego przeciwdziałania skutkom gospodarczym epidemii koronawirusa i przejścia wywołanego przez niego kryzysu przyczyniły się działania podjęte w ubiegłych latach przez ZUS. Chodzi przede wszystkim o wdrożenie w ZUS nowych technologii informatycznych, a także cyfryzację procesów i możliwość prowadzenia spraw z wykorzystaniem drogi elektronicznej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty