Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Archiwum PRSz.
Fot. Archiwum PRSz.
Znajomość ustawy o dostępności to nowy temat dla NGO’sów.
Ustawa określa środki służące zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami i obowiązuje od 2019 roku, zaś przepisy weszły w życie w 2021r.
Kogo obowiązuje ustawa? - m.in. sektor publiczny, który winien zapewnić w instytucjach publicznych dostępność architektoniczną, cyfrową, dostępność informacyjno-komunikacyjną.

Część NGO uważa, że ich ten problem nie dotyczy - bo nie mają takich odbiorców swoich działań. Jednak w praktyce może się okazać, że do tej pory osoby ze szczególnymi potrzebami nie korzystały z usług NGO, bo nie miały takiej możliwości, a nie dlatego, że nie były zainteresowane. Szacuje się, że w społeczeństwie osoby ze szczególnymi potrzebami stanowią około 30%, a osoby z niepełnosprawnością, które są najważniejsza częścią tej grupy stanowią około12% ogółu społeczeństwa. Oznacza to, że blisko co ósmy uczestnik działań realizowanych przez NGO może mieć trudności w ich udziale.

Warto zaznaczyć, że jednym z warunków otrzymania obecnie dotacji miejskiej jest wykazanie się dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami.

Co to oznacza dla organizatorów wydarzeń projektów?

Rozmawiają z nami :
Iwona Żukiert – prezes Zachodniopomorskiego Forum Organizacji Społecznych w Szczecinie , koordynator projektu „ Dostępne NGO na Pomorzu
Zachodnim

Ewa Wiśniewska
wiceprezes Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni im. Piotra Karlińskiego w Szczecinie

Paweł Szczyrski – koordynator ds. Dostępności w Urzędzie Miasta Szczecin
Jednym z warunków otrzymania dotacji miejskiej jest wykazanie się dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami. Co to oznacza dla organizatorów wydarzeń i projektów?
 

Zobacz także

2024-03-07, godz. 14:00 Trwają protesty rolników Tym razem nie było spokojnie. Wczoraj protestujący rolnicy zdemolowali okolice Sejmu, obrzucili policjantów racami i kostką brukową. Natomiast Komisja Europejska… » więcej 2024-03-07, godz. 13:59 Kondycja szczecińskiej komunikacji miejskiej Niektórzy muszą z niej korzystać, inni świadomie wybierają, chociaż w ubiegłym roku byli wystawieni na ciężką próbę. Komunikacja miejska w Szczecinie… » więcej 2024-03-06, godz. 13:36 Aborcja a polityka „Zamrażarkę sejmową zamienił pan na uśmiechniętą chłodnię. Chowa pan projekty” – mówi posłanka Anna Maria Żukowska, nawiązując do decyzji marszałka… » więcej 2024-03-06, godz. 13:35 Jaka jest kondycja biznesu? Składka zdrowotna w obecnym kształcie to niesprawiedliwy parapodatek, który generuje w firmach gigantyczną niepewność – uważa Północna Izba Gospodarcza… » więcej 2024-03-05, godz. 14:06 Izba Pamięci w Nowogardzie oficjalnie otwarta Dziś w Nowogardzie otwarto Izbę Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej. Czy artefakty codzienności naszych rodziców i dziadków, historie przywiezione z kresów… » więcej 2024-03-05, godz. 14:05 Czy jesteśmy obojętni na zło? Gwałt, a następnie śmierć 25-letniej Lizawety z Białorusi poruszył całą Polską. Do zbrodni nie doszło w ciemnym parku lub gdzieś na peryferiach miasta… » więcej 2024-03-04, godz. 15:07 Przedsiębiorczość wśród młodzieży W szkołach ponadpodstawowych przedmiot biznes i zarządzanie zastąpił podstawy przedsiębiorczości. Niezależnie od nazwy przedmiotu rodzi się pytanie: kto… » więcej 2024-03-04, godz. 15:06 Bon senioralny Polska jest krajem, w którym przybywa ludzi starszych. Potrzebne są programy wspierające seniorów. Z najnowszych badań wynika, że ponad 90 procent z nich… » więcej 2024-03-04, godz. 15:04 Czy umiemy pomagać w kryzysowej sytuacji? W piątek na placu Rodła 33-letni kierowca wjechał w przechodniów stojących na chodniku. Próbował uciekać. W wyniku tego wypadku poszkodowanych jest 20… » więcej 2024-02-29, godz. 14:07 Będzie 35-godzinny tydzień pracy? Wkrótce do Sejmu wpłynie projekt ustawy wprowadzający 35-godzinny tydzień pracy. Czy to, co robimy obecnie w 40 godzin, możemy bez problemu zrobić w krótszym… » więcej
1718192021