Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Szczecińskie obchody 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Szczecińskie obchody 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Krzyż z Matką Boską i orłem oraz monumentalny marszałek Józef Piłsudski - takie dwa pomniki mają stanąć w Szczecinie w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Decyzję w tej sprawie podjęli radni na wtorkowej sesji.

Pierwszy znajdzie swoje miejsce przy ul. Bogurodzicy na terenie parafii Świętego Jana Chrzciciela. Ma mieć pięć metrów wysokości i być sfinansowany ze środków prywatnych. Zgodnie z planem monument będzie gotowy w listopadzie.

Wciąż brakuje konkretów w sprawie drugiego pomnika. Nie wiadomo, gdzie dokładnie miałby stanąć i jak finalnie się prezentować. Póki co radni przyjęli stanowisko, które zobowiązuje prezydenta do zabezpieczenia na ten cel środków z budżetu miasta. To wątpliwe, aby pomnik udało się postawić jeszcze w tym roku – o czym mówiła w "Rozmowach pod krawatem" przewodnicząca szczecińskiej Rady Miasta oraz radna Prawa i Sprawiedliwości Stefania Biernat.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Marek Duklanowski - przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w szczecińskiej Radzie Miasta;
  • Paweł Bartnik - przewodniczący klubu Platformy Obywatelskiej w szczecińskiej Radzie Miasta;
  • Marek Kolbowicz - radny klubu Bezpartyjni w szczecińskiej Radzie Miasta;
  • Ks. prałat dr Aleksander Ziejewski - proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Szczecinie;
  • Dr Helena Freino - architekt i urbanista, Szczeciński Ruch Miejski;
  • Dr Wojciech Lizak - historyk oraz twórca Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie.
 

Zobacz także

2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej 2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej
56789