Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Jak długo lekarze powinni leczyć terminalnie chorego pacjenta? Kto decyduje o kontynuowaniu terapii lub jej zaprzestaniu? Czyje zdanie się liczy? Samego pacjenta, jego rodziny, czy lekarzy?

Ci ostatni podkreślają, że powinni ratować pacjenta do samego końca, bo taką przysięgę składali. Powołują się na swoje sumienie, ale niejeden też pewnie obawia się procesu o zaniechanie lub niedopełnienie obowiązków. Jak mówią lekarze, naciskają też rodziny, szczególnie, gdy chodzi o pacjentów młodych.

Zdarzają się tez przypadki odmienne. Oto syn 92-letniej kobiety z cukrzycą, która zmarła w szpitalu po amputacji kończyny, oskarża lekarzy o przysporzenie jego matce dodatkowych cierpień. Jak twierdzi, lekarze, mimo sprzeciwu rodziny, kontynuowali uporczywą terapię. Amputowali kobiecie stopę. Krótko po operacji pacjentka zmarła.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • ks dr Marcin Ferdynus - dyrektor Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, prefekt Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, laureat nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską pt. "Przedłużanie życia jako problem moralny";
  • prof. Jacek Różański - Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy w Szczecinie;
  • Zbigniew Bogucki - adwokat, Szczecińskie Towarzystwo Dialogu o Prawie.
 

Zobacz także

2024-05-29, godz. 14:10 SKM. Czy wszystko idzie zgodnie z planem? Szczecińska Kolej Metropolitalna to projekt szybkiej kolei miejskiej, łączącej szczecińskie osiedla Prawobrzeża z centrum Szczecina oraz Policami, Goleniowem… » więcej 2024-05-28, godz. 19:13 Promocja sportu przez ... sztukę Helena jest inna niż rówieśniczki: urodziła się z... rękawicami bokserskimi zamiast dłoni. Dla Heleny to kłopot: śmieją się z niej inne dzieci, ma trudności… » więcej 2024-05-28, godz. 19:10 W niedzielę wybory do Europarlamentu 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polska ma 53 mandaty. Jak głosować? Czy tylko w swoim kraju pochodzenia czy w innym w kraju członkowskim?… » więcej 2024-05-28, godz. 19:02 Niskie emerytury artystów i twórców. Jakie remedium? Aktorzy, muzycy, malarze i inni artyści – mimo kariery i dużych zarobków – idąc na emeryturę dziwią się, że jest ona tak niska. Są ofiarami systemu… » więcej 2024-05-27, godz. 14:29 Rola Młodzieżowego Sejmiku Młodzieżowy Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego drugiej kadencji poparł inicjatywę utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Prowadzi także działania… » więcej 2024-05-27, godz. 14:27 Podsumowanie Westivalu 2024 Miasto jest jednym z najbardziej skomplikowanych wynalazków człowieka, udoskonalonym już od ponad 10 000 lat. Żyjemy w przestrzeni, którą ukształtowały… » więcej 2024-05-23, godz. 20:26 Konferencja "Green Logistic for Greener Cities" w Szczecinie Innowacje w logistyce miejskiej to jeden z tematów międzynarodowej konferencji Green Cities, która odbywa się w Szczecinie. Czy sztuczna inteligencja będzie… » więcej 2024-05-23, godz. 20:25 Kontrowersyjne przeszczepy od bezdomnych zwierząt Do sądu wróciła głośna sprawa przeszczepu nerki pobranej od psa ze schroniska i wszczepionej rasowemu psu, który miał właścicieli. Lekarz weterynarii… » więcej 2024-05-23, godz. 20:25 Fundusz Sprawiedliwości pod lupą prokuratury i komisji sejmowej Trwa śledztwo związane z Funduszem Sprawiedliwości, z którego przez lata rządów PiS ogromne pieniądze były wydatkowane nie tylko na pomoc ofiarom przestępstw… » więcej 2024-05-22, godz. 14:44 French Open 2024 Paryż po raz kolejny został światową stolicą tenisa - trwają tam eliminacje do 123. edycji wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Jak wygląda ten turniej… » więcej
12345