Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Sarkofag księcia Eryka Pomorskiego w Darłowie. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin/Archiwum]
Sarkofag księcia Eryka Pomorskiego w Darłowie. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin/Archiwum]
Na Pomorzu, po obu stronach ujścia Odry, czyli na terenie dawnego Księstwa Pomorskiego, nie brakuje miast, miejscowości i miejsc związanych z dynastią Gryfitów, jedną z najdłużej panujących w Europie.

Teraz pasjonaci historii i turystyki postanowili połączyć je w szlak kulturowy, który mógłby być wizytówką naszego regionu i atrakcyjnym celem wycieczek.

Dynastia Gryfitów panowała ponad 500 lat. Jednym z najsłynniejszych jej przedstawicieli był Eryk Pomorski, pan na zamku w Darłowie, król Danii, Norwegii i Szwecji, który m.in. wybudował Zamek Kronborg w duńskim mieście Helsingor, czyli szekspirowski Elsynor księcia Hamleta.

Szlaki kulturowe, w odróżnieniu od czysto turystycznych czy krajoznawczych, to idea stosunkowo nowa, a w Polsce jeszcze mało rozpowszechniona. Obejmują nie tylko zabytki czy muzea, ale także niematerialne przejawy kultury i historii, takie jak zwyczaje, obrzędy, kuchnię czy technikę. Najstarszy z nich to Droga św. Jakuba, szlak pielgrzymkowy prowadzący do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

W województwie zachodniopomorskim mamy już Szlaki: Gotyku Ceglanego, Cysterski czy Trasę Tajemnic Templariuszy.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Bożena Wołowczyk - inicjatorka utworzenia szlaku Gryfitów, Urząd Marszałkowski;
  • Małgorzata Duda - przewodnik, specjalizuje się w turystyce kulturowej;
  • Elżbieta Pokidańska - prezes Fundacji Ścieżkami Pomorza.
 

Zobacz także

2024-05-07, godz. 19:29 Jubileuszowe X Dni Skandynawskie w Szczecinie Już jutro w Szczecinie rozpoczynają się Dni Skandynawskie. To coroczne wydarzenie tworzące platformę aktywnej współpracy gospodarczej i kulturalnej pomiędzy… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Wszystkie kolory muzyki - festiwal w Goleniowie To już po raz 33. w Goleniowie odbył się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art . W tym roku pod hasłem "Wszystkie kolory muzyki". Nadesłano ponad… » więcej 2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej 2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej
678910