Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
W wielu firmach urlopy to kość niezgody między pracodawcami a pracownikami. Pracownikowi urlop się należy, i chciałby go wziąć wtedy, gdy mu pasuje. A pracodawca wolałby, aby jego pracownicy sukcesywnie wykorzystywali wolne po troszku cały rok, aby nie dezorganizować pracy. A w ogóle najlepiej byłoby, gdyby nie brali urlopów wcale.
Do tego dochodzą pracownicy – rodzice małych dzieci. Część z nich musi wziąć urlop w okresie wakacyjnym, bo inaczej nie miałby kto zaopiekować się dziećmi.
W ubiegłym roku ponad 20 tysięcy razy musiała interweniować Państwowa Inspekcja Pracy, by pracownik dostał wolne. A ilu pracowników nie upomniało się o swoje?
Teraz zaległy urlop należy wykorzystać do końca września przyszłego roku. Ale wkrótce to się może zmienić. Wprawdzie całkiem nowy projekt kodeksu pracy, przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną po fali krytyki został odrzucony, ale niektóre rozwiązania rząd postanowił rozważyć. Między innymi te, dotyczące urlopów, czyli bezwzględnego wykorzystania urlopu w roku kalendarzowym, za który wolne się należy. Niewykluczone, że już po wakacjach stosowne propozycje zmian zostaną upublicznione.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Wojciech Chmurak - radca prawny specjalizujący się w prawie pracy, autor bloga PrawoPracyPorady.pl
  • Ryszard Siwiec - przedsiębiorca i ekspert Konfederacji Pracodawców Pomorza Zachodniego
  • dr Dorota Głogosz - adiunkt w Zakładzie Problemów Rodziny Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie
  • Andrzej Radzikowski - wiceprzewodniczący OPZZ
 

Zobacz także

2021-05-27, godz. 22:46 Nord Stream II - co zagraża relacjom Europy i USA? Joe Biden odpuszcza sankcje w sprawie Nord Stream 2 i tłumaczy, że byłoby to szkodliwe dla relacji z Europą. Czy Europa, według prezydenta USA, to po prostu… » więcej 2021-05-27, godz. 22:53 Rola samorządów w ustroju demokratycznym Samorząd, w sensie ustrojowym, do dziś przez wielu ekspertów jest uznawany za eksperyment, który poszerzył pole polskiej demokracji i udał się jak żaden… » więcej 2021-05-27, godz. 22:57 Raport dotyczący warunków pracy w redakcjach Polska Press Śmieciowe płace, niezależność w cudzysłowie, wymóg politycznej poprawności, Niemiec i UE, jak PO to nowoczesna, jak PiS to zaścianek i faszyzm. Raport… » więcej 2021-05-26, godz. 21:00 Szczepienia. Jak zachęcić nieprzekonanych? W czerwcu szczepienia będą czekały na ludzi, a nie ludzie będą ich usilnie poszukiwali – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. Dlatego rząd zapowiada… » więcej 2021-05-26, godz. 21:16 Kierowco! Pieszy ma pierwszeństwo Uwaga kierowcy. Od 1 czerwca pieszy będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem nie tylko na przejściu, ale także, gdy na to przejście wchodzi. Czy nowe prawo… » więcej 2021-05-26, godz. 21:52 Matki chrzestne statków Ich synowie to olbrzymy ze stali pływający po morzach i oceanach. W Dzień Matki porozmawiamy o matkach chrzestnych statków. Jakie mają prawa i obowiązki? » więcej 2021-05-25, godz. 22:54 Akt państwowego terroryzmu - aresztowanie Ramana Pratasiewicza Cywilizowany świat nie ma wątpliwości, że wymuszenie lądowania samolotu pasażerskiego w Mińsku i aresztowanie białoruskiego opozycjonisty, było aktem… » więcej 2021-05-25, godz. 23:04 Strategia bezpieczeństwa energetycznego Polski Bezprecedensowe orzeczenie TSUE, który nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów rodzi pytania nie tylko o spór z Czechami, ale o… » więcej 2021-05-25, godz. 23:11 System tworzenia list wyborczych Koniec krótkiej kariery Edyty Łongiewskej-Wijas w ruchu Polska 2050 - jak się okazało, zachodniopomorskie struktury formacji Szymona Hołowni „już nie są… » więcej 2021-05-24, godz. 22:38 "Na ubitej ziemi. Od buntu polskiej wsi do Solidarności RI" - debata 40 lat temu po wieloletniej walce o samorządność, elementarne prawa pracownicze i polską tradycyjną tożsamość została zarejestrowana pierwsza w historii… » więcej
155156157158159