Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
W wielu firmach urlopy to kość niezgody między pracodawcami a pracownikami. Pracownikowi urlop się należy, i chciałby go wziąć wtedy, gdy mu pasuje. A pracodawca wolałby, aby jego pracownicy sukcesywnie wykorzystywali wolne po troszku cały rok, aby nie dezorganizować pracy. A w ogóle najlepiej byłoby, gdyby nie brali urlopów wcale.
Do tego dochodzą pracownicy – rodzice małych dzieci. Część z nich musi wziąć urlop w okresie wakacyjnym, bo inaczej nie miałby kto zaopiekować się dziećmi.
W ubiegłym roku ponad 20 tysięcy razy musiała interweniować Państwowa Inspekcja Pracy, by pracownik dostał wolne. A ilu pracowników nie upomniało się o swoje?
Teraz zaległy urlop należy wykorzystać do końca września przyszłego roku. Ale wkrótce to się może zmienić. Wprawdzie całkiem nowy projekt kodeksu pracy, przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną po fali krytyki został odrzucony, ale niektóre rozwiązania rząd postanowił rozważyć. Między innymi te, dotyczące urlopów, czyli bezwzględnego wykorzystania urlopu w roku kalendarzowym, za który wolne się należy. Niewykluczone, że już po wakacjach stosowne propozycje zmian zostaną upublicznione.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Wojciech Chmurak - radca prawny specjalizujący się w prawie pracy, autor bloga PrawoPracyPorady.pl
  • Ryszard Siwiec - przedsiębiorca i ekspert Konfederacji Pracodawców Pomorza Zachodniego
  • dr Dorota Głogosz - adiunkt w Zakładzie Problemów Rodziny Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie
  • Andrzej Radzikowski - wiceprzewodniczący OPZZ
 

Zobacz także

2021-05-10, godz. 20:04 Rocznica zakończenia wojny przyczynkiem do samorządowego sporu Spór między wojewodą a prezydentem o miejsce oficjalnego świętowania rocznicy zakończenia II wojny światowej jest sporem o państwowy, polski wektor pamięci… » więcej 2021-05-10, godz. 20:29 Senackie poprawki Funduszu Odbudowy Marszałek Tomasz Grodzki nie spieszy się do głosowania nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy w Senacie i zapowiada poprawki. Czy to wyraz troski o ustawę, na… » więcej 2021-05-10, godz. 20:31 Czy polskie pary homoseksualne będą mogły adoptować dzieci? Komisja Europejska pracuje nad projektem rozporządzenia o „uznawaniu rodzicielstwa” pomiędzy państwami członkowskimi UE. Czy powstaje właśnie narzędzie… » więcej 2021-05-06, godz. 23:50 Matura jako egzamin dojrzałości Kiedyś kryteria radykalnie obniżył Roman Giertych, dziś po wywołanej pandemią nauce zdalnej, egzamin dojrzałości to praktycznie pisemne minimum. Stąd… » więcej 2021-05-06, godz. 23:56 Zarobki i wydatki parlamentarzystów Ponad 4 mln zł kosztowały loty posłów tej kadencji Sejmu - w przeszłości rozmach bywał jeszcze większy, a bezpłatne podróże to nie przecież nie jedyny… » więcej 2021-05-07, godz. 00:01 Leśni Rangersi dla parków narodowych Powstanie centralnej służby chroniącej parki narodowe - na wzór amerykańskich rangersów - planuje resort środowiska i klimatu. Czy polskie dziedzictwo przyrodnicze… » więcej 2021-05-05, godz. 21:45 Głosowanie w sprawie Funduszu Odbudowy Wczorajsze głosowanie w Sejmie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy wyrysowało nową mapę politycznych interesów i podziałów. Czy teza, że nie ma już zjednoczonej… » więcej 2021-05-05, godz. 22:06 Michnik prosi Szwedów o wsparcie Adam Michnik apeluje w szwedzkiej prasie o finansowe wsparcie dla "GW", argumentując, że stawką jest wolność prasy w Polsce. Co go upoważnia, żeby los własnej… » więcej 2021-05-05, godz. 22:18 Wyjątkowo zimny maj Temperatura w Polsce najniższa od 24 lat, a my już bardzo tęsknimy za prawdziwą wiosną. Kiedy zrzucimy grube palta? I czy powinniśmy się martwić naszymi… » więcej 2021-05-04, godz. 11:56 Debata nad Funduszem Odbudowy 770 miliardów złotych z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy dzieli polityków. Jakie gry towarzyszą pieniądzom, które mają pomóc w odbudowie Polski po… » więcej
158159160161162