Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
W wielu firmach urlopy to kość niezgody między pracodawcami a pracownikami. Pracownikowi urlop się należy, i chciałby go wziąć wtedy, gdy mu pasuje. A pracodawca wolałby, aby jego pracownicy sukcesywnie wykorzystywali wolne po troszku cały rok, aby nie dezorganizować pracy. A w ogóle najlepiej byłoby, gdyby nie brali urlopów wcale.
Do tego dochodzą pracownicy – rodzice małych dzieci. Część z nich musi wziąć urlop w okresie wakacyjnym, bo inaczej nie miałby kto zaopiekować się dziećmi.
W ubiegłym roku ponad 20 tysięcy razy musiała interweniować Państwowa Inspekcja Pracy, by pracownik dostał wolne. A ilu pracowników nie upomniało się o swoje?
Teraz zaległy urlop należy wykorzystać do końca września przyszłego roku. Ale wkrótce to się może zmienić. Wprawdzie całkiem nowy projekt kodeksu pracy, przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną po fali krytyki został odrzucony, ale niektóre rozwiązania rząd postanowił rozważyć. Między innymi te, dotyczące urlopów, czyli bezwzględnego wykorzystania urlopu w roku kalendarzowym, za który wolne się należy. Niewykluczone, że już po wakacjach stosowne propozycje zmian zostaną upublicznione.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Wojciech Chmurak - radca prawny specjalizujący się w prawie pracy, autor bloga PrawoPracyPorady.pl
  • Ryszard Siwiec - przedsiębiorca i ekspert Konfederacji Pracodawców Pomorza Zachodniego
  • dr Dorota Głogosz - adiunkt w Zakładzie Problemów Rodziny Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie
  • Andrzej Radzikowski - wiceprzewodniczący OPZZ
 

Zobacz także

2021-03-18, godz. 21:11 Szczeciński sklep charytatywny już otwarty! W 1992 roku Sue Rydel założyła pierwszy sklep charytatywny w Polsce, mieścił się on w Warszawie. Z upływem lat powstawało ich coraz więcej. Teraz przyszedł… » więcej 2021-03-17, godz. 20:34 Cyfrowy Zielony Certyfikat przesądzi o podróży? Komisja Europejska chce wprowadzić tzw. paszport covidowy, który pozwoli na swobodne przemieszczanie się obywateli Unii Europejskiej. Chodzi o cyfrowy dokument… » więcej 2021-03-17, godz. 20:27 Podatek Handlowy - jak wpłynie na sklepy i konsumentów? Jest zielone światło dla podatku handlowego. TSUE rozstrzygnął dopiero teraz, że jest zgodny z prawem, choć w Polsce przegłosowano go 5 lat temu. Co to… » więcej 2021-03-17, godz. 20:10 Możesz być kim chcesz! Barbie Shero 2021 Najlepsza polska młociarka Anita Włodarczyk doczekała się własnej Barbie! Poza lalkami wzorowanymi na znanych postaciach, w kolekcji jest coraz więcej różnorodnych… » więcej 2021-03-16, godz. 21:18 Struktury polskiej branży ciepłowniczej Nie milknie spór o model funkcjonowania branży ciepłowniczej. W tle ekspansja kontrolowanej przez Niemców spółki SEC i miliony dywidendy płynące za Odrę… » więcej 2021-03-16, godz. 21:24 Testy na koronawirusa w dyskontach Testy na obecność przeciwciał SARS-CoV-2 schodzą w sklepach na pniu, choć nie dają odpowiedzi na pytania zasadnicze. Co dają tego rodzaju testy? Czy warto… » więcej 2021-03-16, godz. 21:48 Zastrzeżenia do plebiscytu "Telekamery" Laureaci „Telekamer” to niekoniecznie liderzy oglądalności, listy bestsellerów też pomijają najchętniej czytanych. Czy jest jeszcze obszar kultury, niezarażony… » więcej 2021-03-15, godz. 21:37 Płatne testy antygenowe na granicy Polacy wjeżdżający do Meklemburgii muszą zrobić na granicy płatny test antygenowy. Koszt: 20 euro, a dla pracowników transgranicznych – 10. Problem dotyczy… » więcej 2021-03-15, godz. 21:29 Kontrowersje wokół książki "W pustyni i w puszczy" Większość Polaków nie chce, by z listy lektur szkolnych zniknęła powieść Henryka Sienkiewicza - „W pustyni i w puszczy". Taki apel wystosowała jedna… » więcej 2021-03-15, godz. 21:41 Testament - lepiej wcześniej niż za późno Tylko ośmiu na stu Polaków powyżej 45 roku życia napisało testament. Wielu z nas nie wie jakie problemy prawne mogą wynikać z braku takiego dokumentu. Co… » więcej
165166167168169