Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Mat. Xinhua
Mat. Xinhua
Chińska telewizja Xinhua kilka dni temu przedstawiła widzom wirtualnego prezentera, stworzonego na obraz i podobieństwo trzech prawdziwych osób. Sztuczny dziennikarz mówi kilkoma językami z właściwą im mimiką twarzy, nie męczy się, nie choruje i raczej nie zażąda podwyżki. Eksperymentalny prezenter powstał dzięki sztucznej inteligencji i technologii DeepFake.

Pozwala ona na przeniesienie dowolnej twarzy, ze zdjęcia na przykład - na inną, znajdującą się na filmie. Algorytm dostosowuje też mimikę twarzy i sposób mówienia przenoszonej osoby na oryginalną. Ofiarami niesmacznych żartów stały się już aktorki i celebrytki, których twarze doklejano aktorkom filmów dla dorosłych. Ale przestało być zabawnie, gdy w internecie pojawiły się filmiki ze sfałszowanymi wypowiedziami poważnych polityków, między innymi Baracka Obamy, Donalda Trumpa czy Angeli Merkel.

Nowa metoda, opracowana przez badaczy z Carnegie Mellon University, nie jest jeszcze doskonała, ale już budzi poważne zastrzeżenia. Przypomnijmy, to właśnie przed sztuczną inteligencją ostrzegał nas zmarły w marcu najwybitniejszy fizyk naszych czasów - Stephen Hawking, który mówił, że SI będzie albo najlepszą, albo najgorszą rzeczą w historii ludzkości.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Prof. Marcin Korzeń – Zakład Metod Sztucznej Inteligencji, prodziekan ds. nauki na Wydziale Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie;
  • Marcin Skonieczny – członek zarządu Klastra IT, firma Dige;
  • Marcin Puś - bloger, specjalista w dziedzinie social media.
 

Zobacz także

2024-05-07, godz. 19:29 Jubileuszowe X Dni Skandynawskie w Szczecinie Już jutro w Szczecinie rozpoczynają się Dni Skandynawskie. To coroczne wydarzenie tworzące platformę aktywnej współpracy gospodarczej i kulturalnej pomiędzy… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Wszystkie kolory muzyki - festiwal w Goleniowie To już po raz 33. w Goleniowie odbył się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art . W tym roku pod hasłem "Wszystkie kolory muzyki". Nadesłano ponad… » więcej 2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej 2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej
678910