Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Aby chronić języki, którymi posługuje się najmniejsza liczba ludzi, od 20 lat, dzięki UNESCO - 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Aby chronić języki, którymi posługuje się najmniejsza liczba ludzi, od 20 lat, dzięki UNESCO - 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Na świecie mówi się sześcioma i pół tysiącem języków, z których połowa zagrożona jest wyginięciem. Z najnowszych badań wynika, że co dwa tygodnie znika jeden język, a wraz z nim całe bogactwo intelektualnie i kulturalne. Aby chronić języki, którymi posługuje się najmniejsza liczba ludzi, od 20 lat, dzięki UNESCO - 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Na świecie najpowszechniejszymi językami ojczystymi są: mandaryński i angielski. Każdym z nich posługuje się ponad miliard ludzi. Znacznie mniej popularne są hiszpański, hindi i arabski.
A język polski? Jest językiem ojczystym dla ok 44 milionów ludzi na całym świecie, czyli niewielu. Ale pochlebiamy sobie, że jest jednym z trudniejszych języków: koniugacje, deklinacje, imiesłowy, liczebniki i ich odmiana, za dużo spółgłosek, znaki diakrytyczne, podwójne zaprzeczenie, skomplikowana ortografia, a także wymowa, szeleszcząca i sycząca.
Zaprasza Joanna Skonieczna.
Goście:
  • Krystyna Maksymowicz - aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie
  • dr hab. Agnieszka Szczaus - lektor języka polskiego w Szkole Języka i Kultury Polskiej przy Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego,
  • Martin Hanf - dziennikarz i nauczyciel języka niemieckiego, Centrum Usługowo-Doradcze Euroregionu Pomerania w Schwedt
 

Zobacz także

2024-05-14, godz. 19:31 Eurowizja - coraz więcej kontrowersji i skandali Nie gasną komentarze po Konkursie Piosenki Eurowizja 2024. W najmniejszym stopniu dotyczą spraw muzycznych. Jaki jest ten festiwal? W którą stronę zmierz… » więcej 2024-05-14, godz. 19:31 Seria pożarów w Polsce. Czy to przypadek? W ciągu ostatnich dni doszło w Polsce do kilku pożarów. Czy to przypadek? Takie pytanie pojawia się w związku z ostrzeżeniami NATO o możliwości pojawienia… » więcej 2024-05-13, godz. 13:41 Porządkują wieżę Quistorpa Setki elementów zburzonej wieży Quistorpa odnaleźli wokół ruin tego zabytku wolontariusze podczas sobotniej akcji w Lesie Arkońskim. To początek porządkowania… » więcej 2024-05-13, godz. 13:41 Będzie Komisja ds. Badania Wpływów Rosyjskich? Po ucieczce byłego sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś i jego współpracy z obcym wywiadem wraca sprawa powołania Państwowej Komisji ds. Badania Wpływów… » więcej 2024-05-13, godz. 13:40 Trwają lokalne polityczne negocjacje Polska 2050 współtworzy koalicję w Sejmiku , ale nie ma przedstawiciela w zarządzie województwa zachodniopomorskiego. Natomiast w Szczecinie Koalicja Obywatelska… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Unijny Zielony Ład kontra małe i średnie gospodarstwa rolne Polscy rolnicy twierdzą, że wymogi Zielonego Ładu spowodują, że produkcja rolna stanie się nieopłacalna. Jak w takim razie pogodzić rentowność z rolnictwem… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Urządzenia elektryczne naprawiać, a nie wyrzucać. Nowe unijne przepisy Nie wyrzucać a reperować. Parlament Europejski zatwierdził tzw. prawo do naprawy, które da konsumentom szersze gwarancje dotyczące naprawiania produktów… » więcej 2024-05-09, godz. 19:35 Niebezpieczne związki sędziego Tomasza Szmydta Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś, gdzie poprosił o azyl polityczny. Za rządów Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2024-05-08, godz. 18:28 Jaka przyszłość przed bibliotekami? Dziś obchodzimy dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. W Polsce działa prawie 8 tysięcy bibliotek publicznych i ponad 30 tysięcy szkolnych. Jaką rolę pełnią… » więcej 2024-05-08, godz. 18:26 Rozpoczęły się matury Matura – świadectwem dojrzałości. Czy rzeczywiście? Czego jeszcze świadectwem jest matura 2024? » więcej
45678