Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Siedziba ZUS w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Siedziba ZUS w Szczecinie. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Otwarte Fundusze Emerytalne zostaną zlikwidowane. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z planami środki zgromadzone w ramach OFE mają być w pełni przekazane na indywidualne konta emerytalne lub do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ocenie premiera konieczna jest przebudowa systemu emerytalnego, a zmiana ma być korzystna dla emerytów i całej gospodarki. I tak przesunięcie pieniędzy z OFE na IKE będzie obciążone 15-procentową tzw. opłatą przekształceniową. Ma to wyrównać szanse, ponieważ przy wypłacie pieniądze z IKE - w przeciwieństwie do tych wypłacanych przez ZUS - nie są opodatkowane. Pobranie tej opłaty nastąpi w momencie przeniesienia pieniędzy z OFE na IKE. Środki te będą w całości prywatne i dziedziczone.

Jak mówił premier, system emerytalny ma być oparty łącznie na trzech filarach. Oprócz IKE i ZUS składać mają się na niego Pracownicze Plany Kapitałowe, czy swego rodzaju prywatną emeryturę składającą się z wpłat pracodawcy, pracownika oraz państwa.

Otwarte Fundusze Emerytalne powstały w Polsce w ramach reformy systemu emerytalnego z 1999 roku. W 2013 roku rząd PO umorzył część papierów wartościowych, głownie obligacji, zgromadzonych przez OFE. Obecnie są w nich blisko 162 miliardy złotych.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • dr hab. Jarosław Korpysa - ekonomista, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego
  • Jeremi Mordasewicz - ekspert Konfederacji Lewiatan
  • Grzegorz Chłopek - prezes Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne S.A.
 

Zobacz także

2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej 2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej
678910