Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Szczecińska Katedra. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
Szczecińska Katedra. Fot. Maciej Papke [Radio Szczecin]
W czwartek w Szczecinie rozpoczyna się Jarmark Jakubowy. Miasto bowiem, ze swoją Bazyliką Archikatedralną pod wezwaniem św. Jakuba leży na najdłuższym i najstarszym w Europie szlaku kulturowo-pielgrzymkowym "Droga św. Jakuba". Prowadzi ona do katedry Santiago de Compostella w Hiszpanii. Niegdyś podążali nią pielgrzymi z całej Europy. Dziś zabytki na Drodze św. Jakuba zwiedzają chętnie także świeccy turyści. Inne szlaki kulturowe, przebiegające przez nasz region, na trasie których znajdziemy sakralne, to : Szlak Cysterski i Szlak Gotyku Ceglanego, a w przyszłości także szlak Gryfitów.

Turystyka sakralna, w tym szczególnie "churching" to stosunkowo nowy, ale zyskujący coraz większą popularność sposób zwiedzania miejsc, związanych z kultem religijnym. W odróżnieniu od pielgrzymki ma całkowicie świecki charakter. "Churching" zaś (od angielskiego słowa church, czyli kościół) to zwiedzanie zabytkowych świątyń.

W odpowiedzi na to zapotrzebowanie, coraz więcej miejsc kultu otwiera się nie tylko po to, by wierni mogli uczestniczyć w mszy świętej, ale też po to, by z przewodnikiem mogli je zwiedzić turyści. Przykładem jest tu nasza bazylika archikatedralna, która dysponuje nawet tarasem widokowym, z którego można obejrzeć panoramę miasta.
Do rozmowy zaprasza Joanna Skonieczna
Goście:
  • Bożena Wołowczyk - inicjatorka utworzenia szlaku Gryfitów, Urząd Marszałkowski;
  • dr Tomasz Duda - Zakład Turystyki i Rekreacji, Wydział Nauk o Ziemi, Uniwersytet Szczeciński, specjalizuje się w turystyce kulturowej;
  • ks. Paweł Ostrowski - prezes Fundacji "Szczecińska"
 

Zobacz także

2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Kontrapunkcie przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej
34567