Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. „Łupaszko” – major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Fot. www.wikipedia.org / (CC0 domena publiczna)
Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. „Łupaszko” – major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Fot. www.wikipedia.org / (CC0 domena publiczna)
Najpierw mieliśmy zmianę nazw niektórych ulic w związku z przepisami o dekomunizacji, teraz niektóre samorządy podejmują uchwały wbrew poprzednim decyzjom. Radni Żyrardowa zdecydowali o zmianie nazwy ulicy Generała Fieldorfa-Nila na tę, która obowiązywała przed "dekomunizacją" – czyli na ulicę Jedności Robotniczej. W Białymstoku zmieniono ulicę majora Zygmunta Szyndzielarza "Łupaszki" na Podlaską. Czy obaj patroni ulic są zbyt kontrowersyjni, czy górę wzięła bieżąca polityka? Czy próby przywrócenia pamięci żołnierzom antykomunistycznego podziemia są skazane na niepowodzenie? Czy brakuje nam wiedzy historycznej?
Prezes IPN Jarosław Szarek powiedział, że generał August Emil Fieldorf "Nil" i major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" to bohaterowie, którym Polska zawdzięcza niepodległość. Na konferencji prasowej historyk odniósł się do zmian nazw ulic w Żyrardowie i Białymstoku.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • dr hab. Piotr Chrobak - politolog, Uniwersytet Szczeciński
  • Krzysztof Męciński - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie
  • Leszek Duklanowski - radny Szczecina, Prawo i Sprawiedliwość
  • Łukasz Warzecha - publicysta i dziennikarz "Do Rzeczy" i Polskiego Radia 24
  • Beata Rusinowska - przewodnicząca struktur powiatowych Platformy Obywatelskiej w Żyrardowie
 

Zobacz także

2024-08-07, godz. 13:36 Jak teraz pomagamy Ukrainie? O wojnie w Ukrainie mówi i myśli się coraz mniej. Jednak są tacy w Polsce, którym wojna spędza sen z oczu. Między innymi mieszkają w Stargardzie i składają… » więcej 2024-08-06, godz. 21:10 Cenne znaleziska archeologiczne w Pyrzycach Pogańska hala wiecowa z XI wieku w Pyrzycach pokazała swój obrys. Archeolodzy znaleźli także krzyż sprzed kilku wieków. Jak wiele historii jest ukrytych… » więcej 2024-08-06, godz. 21:03 Zielona partyzantka w Parku Kasprowicza Dziś po południu chętni - miłośnicy przyrody spotkali się na Jasnych Błoniach, aby wspólnie oznaczyć specjalnymi etykietami egzotyczne drzewa i krzewy… » więcej 2024-08-05, godz. 14:25 Podsumowanie TTSR Wielkie żaglowce odpłyneły. Przez cztery ostatnie dni Szczecin był światową stolicą żeglarstwa, a Radio Szczecin relacjonowało to wszystko z regatowego… » więcej 2024-08-01, godz. 19:19 Wielkie żaglowce wreszcie znów w Szczecinie 65 żaglowców i jachtów. Ponad półtora tysiąca żeglarzy. 4 sceny muzyczne, wesołe miasteczka, tawerny, 2 pontonowe mosty. Po raz czwarty w Szczecinie rozpoczyna… » więcej 2024-07-31, godz. 13:29 Przed nami kolejny Festiwal Słowian i Wikingów Świat sprzed kilkunastu wieków na wyciągnięcie ręki. Wojowie z rodzinami z całej Europy zjeżdżają do Wolina. Jaki będzie 29. Festiwal Słowian i Wik… » więcej 2024-07-31, godz. 13:26 Wspomnienie o prof. Sołdku Zmarł prof. Jerzy Sołdek – twórcza szczecińskiej informatyki, wizjoner nauki, wykładowca Politechniki Szczecińskiej, potem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu… » więcej 2024-07-30, godz. 20:03 Pracowite wakacje muzyków Baltic Neopolis Orchestra Baltic Neopolis Orchestra intensywnie pracuje przez całe wakacje. Po festiwalach w naszym regionie jej muzycy jadą do Portugalii. Wcześniej będzie można ich… » więcej 2024-07-30, godz. 20:02 Policyjne kamery nasobne - pomocne czy kłopotliwe? Kamery, które szczecińscy policjanci mają przypięte do mundurów nie działały przez ostatnie trzy miesiące. Przyczyną była awaria bazy danych, gdzie trafiają… » więcej 2024-07-29, godz. 16:33 Wieś czy miasto? Japonia, Brazylia i Wielka Brytania to państwa, w których do 2050 r. ponad 90 procent populacji będzie mieszkać w miastach. W Polsce - prawie 80 proc. Wyludnianie… » więcej
678910