Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Polacy i Niemcy, mieszkający i pracujący na polsko-niemieckim pograniczu skarżą się do niemieckiego sądu na przepisy, dotyczące obowiązkowego testowania się na Covid-19 w przypadku przekraczania granicy. Skarżący chcą uchylenia przepisów, które wymagają odpłatnych badań, których wynik ważny jest tylko przez cztery dni.
Przepisy, które kwestionują skarżący – dotykają przede wszystkim Polaków, którzy mieszkają po jednej stronie granicy a pracują po drugiej. Nie zawsze da się pracować zdalnie, często trzeba jeździć, a każdy test to kilkadziesiąt euro.
Rząd Meklemburgii Pomorze Przednie robi nam testy na granicy, więc my robimy mu EU-Test w sądzie – pisze reprezentujący skarżących prawnik. To nie tylko dyskryminujące przepisy – podkreśla, ale także pogwałcenie jednego z podstawowych filarów Wspólnoty Europejskiej, czyli swobodnego przepływu osób.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Katarzyna Werth - radna gminy Löcknitz, organizatorka kwietniowych protestów w Linken,
  • Rafał Malujda - prawnik, Kancelaria Prawno-Patentowa w Szczecinie i w Pasewalku
  • Radosław Popiela - właściciel działającej w Niemczech agencji nieruchomości Popiela Immobilien
  • dr hab. Marek Żurek - prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie
 

Zobacz także

2024-11-07, godz. 21:25 Ciężka sytuacja polskich firm transportowych O ponad połowę wzrosła w tym roku liczba niewypłacalności polskich firm transportowych. W krajach Unii Europejskiej zlecenia przejmują przewoźnicy z Ukrainy… » więcej 2024-11-07, godz. 21:24 Movember czyli miesiąc męskiej profilaktyki nowotworowej Połączenie dwóch słów w języku angielskim: listopad i wąsy daje movember, czyli miesiąc walki z męskimi nowotworami. Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem… » więcej 2024-11-07, godz. 21:24 Niepewność po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA. Czy dotrzyma zobowiązań wobec Polski i Europy? Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA skłania do pytań o bezpieczeństwo Polski. Czy nasz kraj za rządów republikanina może liczyć na dotrzymanie sojuszniczych… » więcej 2024-11-06, godz. 22:12 Znana i nieznana historia Pierwszej Kompanii Kadrowej i Legionów Jutro w Szczecinie rozpocznie się ogólnopolska konferencja naukowa „Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego – aspekty militarne i społeczno-polityczne". Czego… » więcej 2024-11-06, godz. 22:12 Stany Zjednoczone mają nowego prezydenta Donald Trump ogłosił się nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Czym kierowali się Amerykanie? I jakie to będzie miało konsekwencje – dla USA, dla Europy… » więcej 2024-11-06, godz. 22:11 Budowa nowego gmachu dla teatru czy rozbudowa starego obiektu? Co dalej z Muzeum Narodowym i Teatrem Współczesnym? Szczeciński Teatr Współczesny ma swoją siedzibę w budynku Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Po pół wieku przymusowego mariażu tych instytucji powstała… » więcej 2024-11-05, godz. 19:56 Język polski coraz bardziej popularny w Chinach W Chinach rośnie zainteresowanie językiem polskim. Czy Uniwersytet Szczeciński w tych kontaktach może odegrać ważną rolę? » więcej 2024-11-05, godz. 19:56 MEN chce, by dzieci polubiły WF Ministerstwo Edukacji chce zmienić lekcje wychowania fizycznego. Jakie działania mogą zwiększyć zainteresowanie dzieci sportem? » więcej 2024-11-05, godz. 19:55 Fizjoterapeuci zapowiadają protest pod Sejmem Na skutek zarządzenia prezesa NFZ od 1 stycznia pracę może stracić 20 tys. fizjoterapeutów, a około miliona osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności… » więcej 2024-11-05, godz. 19:55 Kary za niebezpieczną jazdę coraz surowsze i nadal nieskuteczne. Czy kategoria "zabójstwa drogowego" to zmieni? Po bulwersującym wypadku w Słupsku, także w kontekście katastrofy pod Gdańskiem, odżyła propozycja wprowadzenia do kodeksu karnego nowego typu przestępstwa… » więcej
12345