FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot.wikipedia.org/J.Żołnierkiewicz
fot.wikipedia.org/J.Żołnierkiewicz
Przygotowania do wprowadzenia stanu wojennego trwały ponad rok i były prowadzone w głębokiej tajemnicy. Wszystkie działania były konsultowane m.in. z naczelnym dowódcą wojsk Układu Warszawskiego marszałkiem Wiktorem Kulikowem.
Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego zaakceptowana została 5 grudnia 1981 r. przez Biuro Polityczne KC PZPR. Gen. Jaruzelski otrzymał od towarzyszy partyjnych swobodę co do wyboru konkretnej daty rozpoczęcia operacji.
O wyznaczonym terminie wprowadzenia stanu wojennego marszałek Kulikow i przywódcy sowieccy zostali poinformowani 11 grudnia. Operacja jego wprowadzenia rozpoczęła się w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Jeszcze przed północą jednostki MSW, składające się z grup specjalnych, oddziałów ZOMO, jednostek antyterrorystycznych, funkcjonariuszy SB, oddziałów Jednostek Nadwiślańskich przy wsparciu wojska rozpoczęły działania.

W ramach operacji "Azalia" siły porządkowe MSW i WP zajęły obiekty Polskiego Radia i Telewizji oraz zablokowały w centrach telekomunikacyjnych połączenia krajowe i zagraniczne. Grupy milicjantów i funkcjonariuszy SB przystąpiły w ramach operacji o kryptonimie "Jodła" do internowania działaczy "Solidarności" i przywódców opozycji politycznej.
Zapraszamy państwa do wysłuchania audycji dokumentalnej Małgorzaty Furgi zatytułowanej "Azalia i Jodła - operacje 1981".
"Azalia i Jodła - operacje 1981"
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2023-12-26, godz. 01:51 "Duma" - reportaż Anny Kolmer Ojciec - obecnie kucharz z pasją. Jeszcze nie tak dawno jego drugim domem była duża firma korporacyjna. Jego dwaj synowie Kuba i Bartosz piszą swoją historię… » więcej 2023-12-26, godz. 21:43 Marek Stelar - gościem świątecznej Fonosfery [Rozmowa] Czy aspirant Dominik Przeworski rozwiąże zagadkę zabójstwa Reginy Remus? Jak zawsze, w poniedziałkowy wieczór, zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka… » więcej 2023-12-21, godz. 06:00 "Benici" - audycja Joanny Skoniecznej "W dwudziestoleciu międzywojennym mnóstwo pięknych Polek marzyło o tym, aby zrobić wielką karierę na estradzie czy w rodzącym się przemyśle filmowym. Sama… » więcej 2023-12-20, godz. 06:00 "Warto podążać za marzeniami" - reportaż Małgorzaty Furgi Każdy z nas posiada marzenia. Może część z nich udało się zrealizować, z części zrezygnować, a w spełnienie kilku jeszcze się wierzy? Dzieci mają… » więcej 2023-12-19, godz. 09:22 "Uszyj Jasia" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny Akcja "Uszyj Jasia" zrodziła się z prawdziwej potrzeby i stoi za nią pewna historia. W szpitalu, w którym przebywało dziecko Natalii (inicjatorki wspólnego… » więcej 2023-12-18, godz. 18:08 Mewa, która Fika - rozmowa Joanny Skoniecznej Po niespełna 10 latach działalności, kolejna kameralna księgarnia znika ze Szczecina i Polski. Fika, bo o tej księgarni mowa, to były przede wszystkim książki… » więcej 2023-12-14, godz. 05:33 "Kurcyuszowa. Szczecin prezydentówny Słomińskiej" - słuchowisko Sylwestra Woronieckiego Do szczecińskiego parku Kasprowicza można, z ulicy Wyspiańskiego, dojść maleńką uliczką. Uliczką Heleny Kurcyuszowej. Biegnie ona m.in obok domu swojej… » więcej 2023-12-13, godz. 06:00 "Długa droga do adopcji" - reportaż Małgorzaty Furgi Kandydaci na rodziców adopcyjnych trafiają do Ośrodka Adopcyjnego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich najczęściej wtedy, kiedy nie ma już szansy na urodzenie… » więcej 2023-12-12, godz. 16:15 „Nie kocham Cię!” – słuchowisko Stowarzyszenia OFFicyna „Nie kocham Cię!” – to kolejne słuchowisko Stowarzyszenia OFFicyna zrealizowane w ramach projektu „Puk, puk! Jesteśmy tu”. To cykl warsztatów… » więcej 2023-12-07, godz. 06:00 "Nasz głos" - reportaż Agaty Rokickiej To zaledwie 3 spotkania, tylko 9 godzin, a jak wielkie pokłady dobrej, kobiecej energii zostały uwolnione. "Siła kobiecej opowieści" - to hasło warsztatów… » więcej
910111213