FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
fot.mateiały wydawnictwa "Prószyński i spółka"
fot.mateiały wydawnictwa "Prószyński i spółka"
80 lat temu, w Łodzi, Niemcy stworzyli "piekło na ziemi". Przy ulicy Przemysłowej otworzyli obóz koncentracyjny dla... najmłodszych. Przeznaczony był dla dzieci i młodzieży polskiej od 6. do 16. roku życia, ale jak potwierdzali świadkowie, w praktyce więźniami były nawet niemowlęta.
O „dziecięcym piekle na ziemi” w Radiu Szczecin opowiadali autorzy książki „Mały Oświęcim”, Jolanta Sowińska-Gogacz i Błażej Torański.
Książka, którą kilka lat temu wydało wydawnictwo "Prószyński i spółka" doczekała się wielu dodruków. Spowodowała również ogromne zainteresowanie historią łódzkiego obozu i ludzi którzy w nim przebywali.
W tym roku współautor "Małego Oświęcimia" Błażej Torański opublikował kolejną książkę dotyczącą tego miejsca, to "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol". Jest to pierwsza biografia zbrodniarki wojennej z obozu przy Przemysłowej w Łodzi.
Książka "Mały Oświęcim" otrzymała w tym roku nominację do nagrody Książka Historyczna Roku. Pracę Jolanty Sowińskiej-Gogacz i Błażeja Torańskiego nominowano w kategorii Wspomnienia.
O tym, które z nominowanych książek zostaną nagrodzone przekonamy się dziś po godzinie 18.
A w dzisiejszej Fonosferze przypomnimy rozmowę z nominowanymi Jolantą Sowińską-Gogacz i Błażejem Torańskim.
Joanna Skonieczna, zapraszam Państwa po 22.
Posłuchaj rozmowy Joanny Skoniecznej
 

Zobacz także

2023-11-23, godz. 06:00 "Portugalczyk ze Szczecina" - reportaż Małgorzaty Frymus Emanuel Salwador to koncertmistrz ze Szczecina i najpopularniejszy Portugalczyk w naszym mieście. Nad Odrę przywiodła bohatera dzisiejszego reportażu - miłość… » więcej 2023-11-22, godz. 06:00 „Nie żałuję” – reportaż Anny Kolmer Wietnamska diaspora w Polsce zaczęła kształtować się pod koniec lat 50 ub. wieku, kiedy to do naszego kraju zaczęli przyjeżdżać Wietnamczycy, chcący… » więcej 2023-11-21, godz. 05:27 "Zrobione z miłością" – reportaż Małgorzaty Furgi Środek miasta z dużą ilością połączeń tramwajowych i autobusowych to dobre miejsce na stworzenie Centrum Integracji Polsko – Ukraińskiej w Szczecinie… » więcej 2023-11-20, godz. 23:00 „Odkrywcy Wyobraźni” Festiwal Czytania im. Wojciecha Pszoniaka - już od piątku w Książnicy Pomorskiej Przed nami święto literatury w Szczecinie, już w piątek rozpocznie się kolejny Festiwal Czytania "Odkrywcy Wyobraźni". Gośćmi XI edycji spotkań będą… » więcej 2023-11-20, godz. 09:59 "Krzywda" - audiobook w Radiu Szczecin Czy aspirant Dominik Przeworski rozwiąże zagadkę zabójstwa Reginy Remus? Jak zawsze, w poniedziałkowy wieczór, zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka… » więcej 2023-11-16, godz. 05:00 „Wąwóz pamięci” - reportażu Anny Kolmer Piaseczno -niewielka wieś położona w odległości ok. 7 km na południe od Trzcińska-Zdrój, na dawnym trakcie wiodącym do Dębna. Swoimi korzeniami sięga… » więcej 2023-11-15, godz. 06:00 „Tywa” – reportaż Anny Kolmer Tywa jest jedną z ciekawszych rzek regionu. Długość rzeki wynosi 48 km. Swój początek bierze w okolicach Trzcińska-Zdroju i płynie przez gminę Banie… » więcej 2023-11-14, godz. 16:06 „Spowiedź alkoholika” - słuchowisko Stowarzyszenia OFFicyna w ramach projektu "Puk, puk! Jesteśmy tu" W ubiegły czwartek w „Fonosferze” prezentowaliśmy słuchowisko przygotowane przez Stowarzyszenie OFFicyna, organizację pożytku publicznego w ramach projektu… » więcej 2023-11-13, godz. 13:25 "Krzywda" - audiobook na podstawie powieści Marka Stelara "Krzywda" nagrodzona książka Marka Stelara w Radiu Szczecin. Audiobook to kolejny kryminał tego autora na naszej antenie. Akcja powieści rozgrywa się w Nowym… » więcej 2023-11-09, godz. 14:59 "Konferencja ze skazanym" - słuchowisko przygotowane przez Stowarzyszenie OFFicyna Stowarzyszenie OFFicyna, organizacja pożytku publicznego przez ostatnie dwa lata realizuje projekt "Puk, puk! Jesteśmy tu". To działania skierowane do osób… » więcej
1112131415