FONOSFERA
Radio SzczecinRadio Szczecin » FONOSFERA » Reportaże i słuchowiska
Od prawej: Zbigniew Puchalski i Ryszard Bogunowicz. 1972 rok. Fot. pomeranica.pl
Od prawej: Zbigniew Puchalski i Ryszard Bogunowicz. 1972 rok. Fot. pomeranica.pl
32 lata pracy w Radiu Szczecin, 24 lata na stanowisku redaktora naczelnego, po zmianach organizacyjnych w 1980 roku szef Polskiego Radia i Telewizji w Szczecinie, budowniczy nowoczesnej siedziby ORiTV czyli słynnego wieżowca przy ul Niedziałkowskiego. To tylko kilka suchych faktów, za którymi kryje się bogate w dokonania życie dziennikarza, publicysty, społecznika, redaktora Zbigniewa Puchalskiego.
Starsi słuchacze Radia Szczecin pamiętają pewnie jego charakterystyczny - spokojny i wyważony głos oraz elegancki sposób mówienia. "Nasze sprawy" i "Dialog obywatelski" - to tytuły audycji, które tworzył. Był Redaktorem w starym, dobrym stylu - z nienagannymi manierami i polszczyzną, z wiedzą i wyczuciem. Piszę 'był", ponieważ zmarł w piątek, 6 października. Dziś na Cmentarzu Centralnym odbył się jego pogrzeb, a my pożegnamy go - jak na radiowców przystało - audycją. Przypomnimy dziś reportaż, którego był bohaterem, a potem powspominamy. Zapraszam po godzinie 22.

A jest o kim opowiadać.
Zbigniew Puchalski co prawda nie urodził się w Szczecinie (bo w Moszczance), ale z naszym miastem był związany przez większość swego życia. Był absolwentem słynnego "Pobożniaka" czyli II Liceum Ogólnokształcącego. W 1951 roku podjął studia dziennikarskie na Wydziale Historyczno-Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Po ich ukończeniu z nakazem pracy trafił do rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie. Był 1954 rok. W jego zawodowym życiu niezwykle ważny był październik 1956 roku, kiedy jako jeden korespondentów przesyłał do szczecińskiego radia relacje z sejmu. W grudniu tego roku relacjonował wydarzenia, do których doszło pod konsulatem radzieckim w Szczecinie oraz procesy sądowe przeciwko uczestnikom tych zajść.
W 1962 roku rozpoczął pracę w Komitecie Wojewódzkim PZPR. W 1966 roku powrócił do Radia. Wkrótce zainicjował rozbudowę ośrodka radiowo-telewizyjnego. Był to imponujący projekt, którego pierwszym etapem była budowa nowoczesnej siedziby radia i telewizji czyli wieżowca (obecnie kończy się jego przebudowa, wraz ze zmianą funkcji na apartamentowiec). Były planowane kolejne kroki. Jednak do realizacji wizji zabudowania całego kwartału między al. Wojska Polskiego a ul. Armii Czerwonej (obecnie: Monte Cassino), a z drugiej strony między Niedziałkowskiego a Felczaka nie doszło.
Na uwagę zasługuje jego działalność społeczna. Był gorącym orędownikiem utworzenia uniwersytetu. W latach 1983-1985 sprawował funkcję wiceprzewodniczącego komitetu ds. powołania tej placówki naukowej do życia. Działał również w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. Jeszcze w 2020 roku zaangażował się w projekt upamiętnienia pierwszego prezydenta Szczecina, Piotra Zaremby. Stanął na czele komitetu, który doprowadził do zawieszenia tablicy pamiątkowej na gmachu Urzędu Miejskiego.
Rad. Zbigniew Puchalski miał też zadziwiający dystans do siebie, ale i niezwykłą umiejętność przewidywania działań przeciwnika na kilka ruchów do przodu. Szachista.
Taki tytuł nosi zresztą reportaż, który powstał w 2020 roku, a opowiada o kilku grudniowych dniach 1970 roku. Tak ważnych dla Polski, Szczecina, Radia Szczecin i Red. Zbigniewa Puchalskiego.


Posłuchaj reportażu Agaty Rokickiej
Posłuchaj rozmowy Agaty Rokickiej z dawnymi i obecnymi dziennikarzami Radia Szczecin: Marią Okulicz, Anną Kolmer i Jarosławem Daleckim.
 

Zobacz także

2024-03-04, godz. 06:00 "Sierociniec" - premiera książki Przemysława Kowalewskiego „Sierociniec” to najnowsza książka szczecińskiego pisarza Przemysława Kowalewskiego. Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, ukaże się w najbliższą… » więcej 2024-02-29, godz. 06:00 "Śpiewać każdy może" - reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny "Ten kto śpiewa modli się dwa razy" - powtarzał mistrz "Poręba" czyli Jurek Porębski. To dzięki niemu wielu żeglarzy brało gitarę do ręki by opiewać… » więcej 2024-02-28, godz. 06:00 „Pamiętnik życia” – reportaż Anny Kolmer Powody dla których ludzie piszą pamiętniki są różne. Jednak podstawowym jest pragnienie zachowania w pamięci tego, co dla danej osoby czy grupy jest istotne… » więcej 2024-02-27, godz. 05:45 "Fotografia młodych Szczecinian" - reportaż Małgorzaty Furgi Młodzieżowa Rady Miasta Szczecin to reprezentacja szczecińskiej młodzieży. Dwa lata temu młodzi ludzie postanowili przeprowadzić badania wśród swoich… » więcej 2024-02-26, godz. 06:00 "Rodzinne gniazdo" - reportaż Małgorzaty Furgi Jakie były początki polskiego Szczecina? Jak czuli się tu pierwsi powojenni mieszkańcy? Dziś w Fofosferze historia rodziny Siewierów, która na Pogodnie… » więcej 2024-02-22, godz. 09:39 "Zmieniacze edukacji" - reportaż Małgorzaty Furgi Jak zmienić polską szkołę, żeby młodzi ludzie, po jej ukończeniu, mogli odnaleźć się w dorosłym życiu? Co zrobić, aby dobrze czuły się tam zarówno… » więcej 2024-02-21, godz. 15:40 „Jakub potrzebuje naszej pomocy” - reportaż Małgorzaty Furgi i Pawła Szewłogi W wigilię 2020 roku Jakub Znojek podjął próbę uniemożliwienia jazdy pijanemu kierowcy. Niestety ten w akcie desperacji przejechał Jakuba, który od tamtego… » więcej 2024-02-20, godz. 06:00 „Koty na tymczasie” – reportaż Małgorzaty Furgi Wolontariusze zajmujący się bezdomnymi kotami potrzebują domów tymczasowych prowadzonych również przez innych wolontariuszy. W takim domu leczy się chore… » więcej 2024-02-19, godz. 10:35 "Ptasznik" najnowsza książka Marka Stelara, laureata Nagrody Wielkiego Kalibru 2023 "Heinrich Vogel był kiedyś innym człowiekiem. Miał inne nazwisko, życie i świat, który stał przed nim otworem. Dwadzieścia lat wcześniej jedno zdarzenie… » więcej 2024-02-15, godz. 06:00 "Ma na imię Adaś” – reportaż Małgorzaty Furgi Dystrofia mięśniowa Duchenne’a - słysząc taką diagnozę rodzice tracą nadzieję i za wszelką cenę szukają pomocy dla swoich dzieci. Z dystrofią zmagają… » więcej
678910