Szczecińska Lista Przebojów
Radio SzczecinRadio Szczecin » Szczecińska Lista Przebojów » ARCHIWUM » SZYMON NADAJE
JULIA HOLTER
The Button Factory, Dublin, 17.02.2016


Pierwszy raz widziałem Julię w 2012 roku na małej scenie festiwalu Forbidden Fruit. Kupiłem całodniowy bilet, żeby zobaczyć reaktywowanych Mazzy Star i moje nowe odkrycie - Julię Holter. I teraz po latach, z całego tego dnia, najmocniej te dwa występy pozostały mi w pamięci. Julia zaprezentowała kilka kompozycji z dwóch albumów, które wtedy miała na koncie. Zagrała dla kilkudziesięciu osób zgromadzonych, po części pewnie przypadkowo, w namiocie bocznej sceny.
Nie była to muzyka łatwa ani przebojowa, a ówczesne recenzje jej muzyki pojawiały się w bocznych rubrykach czasopism muzycznych z napisem "underground". Występ był całkiem okej i nabrałem apetytu żeby w przyszłości zobaczyć jej regularny, niefestiwalowy koncert. Niecałe osiemnaście miesięcy później w listopadzie 2013 roku Holter wróciła do Irlandii z nowymi piosenkami i płytą "Loud City Song" i wystąpiła w dublińskim Unitarian Church. Koncert skrajnie inny od poprzedniego. Po pierwsze dlatego, że wnętrza kościelnych budowli zawsze specyficznie wpływają na odbiór muzyki. Po drugie Julia powoli zaczęła kierować się w stronę piosenek. Koncert był o wiele bardziej przystępny (choć o przebojowości jeszcze nie można było mówić), a "Loud City Song" odnotowano po raz pierwszy na listach sprzedaży. Pamiętam doskonale, że przed występem leciał cicho z głośników cały album Julee Cruise "Floating Into The Night" i było to najtrafniejsze wprowadzenie artysty na scenę, jakie kiedykolwiek dane mi było przeżyć.
Minęły kolejne dwa lata i światło dzienne ujrzała "Have You In My Wilderness". Płyta, na której Holter eksplodowała talentem kompozytorskim i zaproponowała słuchaczom wysmakowaną muzykę pop. Nienachalna przebojowość (z okolic tego, co przed laty proponowała np. grupa Talk Talk) tego repertuaru wywindowała jego autorkę na czoło podsumowań w kategorii Płyta Roku 2015. Nie dziwię się takim ocenom. Śledzę jej karierę i stwierdzam zgodnie z innymi, że Julia Holter nagrała jak dotąd najlepsza płytę w swojej karierze. I najprzystępniejszą dla przeciętnego ucha. Szkoda tylko, że przyszło tej płycie debiutować w tak bezdusznych dla muzyki czasach, bo jestem pewien, że jeszcze w latach 90tych takie "Feel You" czy "Sea Calls Me Home" hulałyby na playlistach radiowych i niemała grupa słuchaczy nuciłaby pod nosem kwestię "I can't swim, It's lucidity, So Clear!". Dziś taką muzykę trzeba wyłuskiwać samemu i pielęgnować w odtwarzaczach domowych niczym skarb :)
Szczerze powiedziawszy ostatni raz taki piękny zestaw piosenek słyszałem na drugim albumie grupy Bon Iver, który to album zresztą do dziś nie doczekał się następcy. Co jest takiego wyjątkowego w "Have You In My Wilderness"? Przede wszystkim wyśmienicie i z pietyzmem rozmieszczone partie smyczków. Chwilowe skojarzenia z "Morning Phase" Becka jak najbardziej uzasadnione, obie płyty łączy postać producenta i inżyniera dźwięku Darrella Thorpa. Poza tym przeróżne smaczki jak na przykład kapitalne krótkie saksofonowe solo w pogodnym "Sea Calls Me Home" sprawiają, że płyty słucha się świetnie. Kontrabas dodatkowo ociepla brzmienie całości. Julia nic tu nie ulepsza na siłę, tak samo jak w teledyskach promujących płytę - kamera podąża za nią podczas przechadzki nad morzem czy spaceru z psem. Teraz polecę truizmem, ale te piosenki naprawdę odwdzięczają się słuchaczowi swoją urodą dopiero po kilkakrotnym przesłuchaniu. Niektóre uzależniają - ja ostatnimi tygodniami katuję "Betsy On The Roof" i wciąż nie mam dość. Nie wiem tylko jak długo zniesie to moja żona. Są dwa wyjścia. Albo przymusowo polubi tę kompozycję, albo w końcu wychrzani tę płytę przez okno ;)
Julia Holter promowała album w klubie The Button Factory. Razem z perkusistą, skrzypaczką i kontrabasistą przedstawili nowy materiał, który na żywo nabrał dodatkowej mocy. Ku mojej radości skłonił też muzyków do drobnych improwizacji. Momentami liznęli nawet rejony jazzowe, choć na płycie nie uraczymy takowych w ogóle. Gwiazda wieczoru, jak zwykle, ubrana skromnie z upiętymi włosami, które nieoczekiwanie rozsypały się przy trzeciej czy czwartej piosence. Zostawiła rozpuszczone już do końca występu, choć momentami ciut przeszkadzały i zachodziły na oczy ;) Ta bystra Amerykanka twierdzi bez cienia zażenowania, że pomysły na teksty utworów czerpie głównie z masowo pochłanianej literatury, bo jej życie jest zbyt zwyczajne (czy wręcz nudne), żeby rozpisywać się o nim w piosenkach. "I'll probably never write songs that are just about my life or directly relating to some specific event. What excites me is storytelling. I continue to think of myself as more of a storyteller than a singer".

Julia dostała od samego reżysera propozycję napisania muzyki do filmu "Bleed For This" - opowieści o bokserze Vinnim Pazienzie. Na efekt tej współpracy czekam z niecierpliwością.
Jest jeszcze jeden, moim zdaniem bardzo istotny atut, jaki posiada ta dziewczyna. Jest nim nienatrętna a momentami nawet kojąca barwa głosu, bez zapędów na soulowe zawodzenia. Jestem fanem wielu żeńskich wokali z bardzo różnych półek muzycznych i rozumiem, że można po pierwszej minucie znienawidzić charakterystyczne głosy np. Bjork, Kate Bush czy Joanny Newsom. Nie twierdzę, że głos Julii Holter przypadnie do gustu każdemu, ale wydaje mi się, że przynajmniej nie powinien nikomu działać na nerwy :)

LISTA UTWORÓW:
City Appearing
Horns Surrounding Me
Silhouette
Lucette Stranded on the Island
Feel You
In the Green Wild
Betsy on the Roof
Goddess Eyes
So Lillies
How Long?
Vasquez
Don't Make Me Over
(Dionne Warwick cover)
Sea Calls Me Home
 

Zobacz także

2014-06-05, godz. 09:01 SZYMON JASTRZĘBSKI Relacja z koncertu NENEH CHERRY The Twisted Pepper, Dublin 28 lutego 2014 "To the fickle let it drop We have the power to sustain, Like the motor needs the food To bring more power… » więcej 2014-02-18, godz. 07:51 SZYMON JASTRZĘBSKI Relacja z koncertu SIGUR RÓS O2 Arena, Dublin 17 listopada 2013 O czym śpiewa ten facet z zespołu Sigur Rós!? Pewnie nikomu z czytających teraz te słowa, nigdy nie przyszło… » więcej 2014-01-12, godz. 20:54 DEPECHE MODE Delta Machine Tour O2 Arena, Dublin, 9 listopada 2013 roku Dziesiątego grudnia 2009 roku miałem zobaczyć i usłyszeć Depeche Mode w dublińskiej hali O2. Niestety, okazało się, że tego samego dnia zagra w tym mieście… » więcej 2013-10-21, godz. 11:24 The Strypes, Bat For Lashes, Blur Irish Museum of Modern Art Royal Hospital Kilmainham Dublin, 01.08.2013 Zacznę od "rozgrzewaczy". Wielkie dzięki dla organizatorów, że dorzucili grupę The Strypes, bo już od kilku miesięcy miałem ochotę zobaczyć ich na scenie… » więcej 2013-09-24, godz. 09:44 BRIAN MAY AND KERRY ELLIS Olympia Theatre, Dublin, 30 czerwca 2013 - Powiedz mi jeszcze, czy Queen istnieje? - Nie. Nie sądzę, by można powiedzieć, że Queen istnieje. Odpowiedź na twoje pytanie brzmi - nie. Taką odpowiedź… » więcej 2013-06-12, godz. 07:49 ALICIA KEYS Set The World On Fire Tour Dublin, O2 Arena, 22.05.2013 Na wielkim ekranie zasłaniającym scenę, pędzi kamera ponad dachami Nowego Jorku. Nagle zatrzymuje się, a w jednym z okien budynku pojawia się postać Alicii… » więcej 2013-04-30, godz. 12:38 RACHEL ZEFFIRA Unitarian Church, Dublin, 14 kwietnia 2013 Cat's Eyes zadebiutowali na scenie w grudniu 2010 roku. Choć określenie "na scenie" nie jest chyba na miejscu, biorąc pod uwagę, że ów występ miał… » więcej 2013-03-21, godz. 10:38 LIZA FLUME, LINNEA OLSSON Workman's Club, Dublin, 2 marca 2013 Na rynku muzyki popularnej mamy całą masę śpiewających dziewczyn z gitarą i całą masę śpiewających pianistek. A czy przebiła się do świadomości… » więcej 2012-12-19, godz. 07:37 JESSIE WARE The Sugar Club, Dublin, 5 listopada 2012 "Ale świetne miejsce! Wygląda jak z filmu Davida Lyncha"... Jessie Ware rozpoczęła swoją pierwszą trasę koncertową w dublińskim Sugar Clubie. Powyższe… » więcej 2012-11-18, godz. 00:37 DEAD CAN DANCE Bord Gais Energy Theatre, Dublin, 28 października 2012 Kolejna dziura w moich koncertowych marzeniach została załatana. Zobaczyłem występ zespołu Dead Can Dance! Zespołu, który dla wielu Polaków jest wyjątkowy… » więcej
12345