Posydeńki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Posydeńki » Archiwum audycji » POSYDEŃKI 2021
W nowym-starym domu. Fot.Małgorzata Frymus
W nowym-starym domu. Fot.Małgorzata Frymus
W nowym-starym domu. Fot.Małgorzata Frymus
W nowym-starym domu. Fot.Małgorzata Frymus
14 grudnia 2019 roku na wiele lat zostanie w pamięci Trzebiatowskich Ukraińców. Wtedy to w chłodny dzień trwały przygotowania do uroczystego obiadu po przyjęciu sakramentu Chrztu świętego nowego członka społeczności Grecko-katolickiej w Trzebiatowie.
W kuchni krzątało się kilka osób. Nagle na sali głównej spod podłogi zaczęły się wydobywać kłęby czarnego dymu, a gdzie nie gdzie ogniste języki. Pożar!!!
Natychmiastowa interwencja Straży Pożarnej nie pozwoliła rozprzestrzenić się trawiącemu wnętrze domiłki ogniowi. Po ugaszeniu ognia, czarny dym długo wydobywał się w wielkich, szeroko otwartych okien.
Kiedy kurz opadł przed oczyma ukazała się wielka, spalona dziura tuż przy scenie w wielkiej sali Domiłki. Choć emocje sięgały zenitu natychmiast zapadła decyzja - odbudowujemy, remontujemy, ratujemy nasz dom. Potem okazało się, że zakres prac jest ogromy, i że sami mogą nie dać rady. Okazało się wtedy, że Społeczność Ukraińska w Trzebiatowie ma przyjaciół, i to na wyciągnięcie ręki.
W sobotę, 10 lipca 2021 została oddana do użytku , po dwu i pół letnim generalnym remoncie do użytki sali trzebiatowskiego koła Związku Ukraińców w Polsce. Dziś pierwsza część relacji z tych uroczystości.
posłuchaj audycji