Posydeńki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Posydeńki » Archiwum audycji
Jaki był mijający rok opowie nam - ze swojego punktu widzenia - Konsul Ukrainy w Gdańsku Myron Jankiw. Przypomnimy też najciekawsze mijającego roku, które omawialiśmy w naszej audycji. Będzie też o prosforze i kutii na wigilijnym stole.
Posłuchaj audycji.
Obrady Rady Mniejszości Narodowych i Etnicznych, Post Filipowy w kościele Wschodnim i "Ten, który przeszedł przez ogień" to tematy, o których rozmawiamy w naszym programie. Oczywiście Julia Sydorowa i Ania Malicka przygotowały najnowsze wiadomości.
gotujemy barszcz
gotujemy barszcz
Młodzież z Ukrainy chętnie studiuje w Szczecinie. Można ich spotkać na niemal każdej uczelni naszego miasta. Spotkali się ostatnio w Ośrodku Kultury Ukraińskiej i tym nam opowiedzą. Iuliia Sydorova opowiadać będzie o kuchni ukraińskiej, dziś w roli głównej barszcz. Na zakończenie poezja Andrija Lubki.
Obchody 69 rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie i rocznicy Akcji Wisła w Trzebiatowie to główne tematy dzisiejszej audycji. Będą też najnowsze wiadomości z Ukrainy. Zaś Alicja Deneka opowie nam o zespole Andrija Kuźmenko SKRYABIN.
Tradycja kozacka, o której mówiliśmy już w ostatnich Posydeńkach dziś powraca w rozmowie ze studentami z Ukrainy. Czy to tradycja z ludowych zespołów folklorystycznych czy może ważny element tożsamości współczesnego Ukraińca? Będą też najnowsze wiadomości oraz Alicja Deneka opowie nam o Juriju Andruchowiczu - czołowym pisarzu ukraińskim i jego "Moskowiadzie".
Dziś gramy z okazji polskiego święta narodowego po polsku. Utwory wybierają współtworzące audycję Julia Sydorowa, Ania Malicka i Alicja Deneka. Będziemy też mówić jeszcze o Kozaczczyźnie i o popularnonaukowym spotkaniu na temat mniejszości narodowych. Zapraszamy
W dzisiejszej audycji mówimy między innymi: o wyborach na Ukrainie, o tym kto wygrał i o tym kto choć wygrał to nie będzie formował rządu; jak widzi działania szczecińskich Ukraińców Zarząd Główny Związku Ukraińców w Polsce w rozmowie z Piotrem Tymą; o współczesnej kozaczczyźnie opowie Wadim Zadunajski.