Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Sześć osób, w tym dwie nastoletnie harcerki, nie żyje, 48 osób rannych, cztery tysiące uszkodzonych budynków i kilkanaście tysięcy odbiorców wciąż bez prądu - to bilans nawałnic, które w weekend przeszły nad Polską. Wielkie sprzątanie i szacowanie strat trwa w województwach kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, pomorskim i dolnośląskim.
Po nawałnicach rozgorzała dyskusja, czy można było precyzyjnie przewidzieć tak niszczycielską siłę wiatru? Czy system ostrzegania o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych jest skuteczny?

Prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, twierdzi, że w okolicy Suszka, gdzie drzewa runęły na obóz harcerski, uformowały się trąby powietrzne. Profesor nie spodziewał się jednak tak dużej skali zjawiska. Według klimatologa, większość meteorologów w Polsce również nie przewidywała takich zdarzeń. Zdaniem profesora Chojnickiego polska meteorologia potrzebuje doinwestowania, by zbudować system ochrony w całym kraju. Tymczasem Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zapowiedział dziś wprowadzenie nowego systemu regionalnego ostrzegania. Ma on bazować na wykorzystaniu m.in. mediów elektronicznych oraz syren alarmowych.

Tuż po nawałnicach z 11 sierpnia Polscy Łowcy Burz wskazywali, że konieczne jest utworzenia nowego systemu ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.
Zaprasza Konrad Wojtyła
Goście programu:

  • Jarosław Ryplewski – Zachodniopomorscy Łowcy Burz
  • Szymon Walczakiewicz – meteorolog, wykładowca na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorscy Łowcy Burz
  • prof. Bogdan Chojnicki – klimatolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
 

Zobacz także

2024-04-04, godz. 13:41 Wybory już w niedzielę W najbliższą niedzielę wybory samorządowe. Dziś o godzinie 20.00 w Radiu Szczecin debata kandydatów do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, a w naszym… » więcej 2024-04-03, godz. 15:56 Sytuacja na Bliskim Wschodzie Siedem osób - w tym Polak - zginęło w ataku wojsk izraelskich na konwój humanitarny. Oznakowane pojazdy miały dostarczyć żywność mieszkańcom Strefy Gazy… » więcej 2024-04-03, godz. 07:02 Dziś "Dzień Książki dla Dzieci" Dziś świętujemy „Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci”. Hasło tegorocznego brzmi: „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni”. Jakie są Wasze… » więcej 2024-04-03, godz. 06:57 Wkrótce Szczeciński Festiwal Bonhoeffera Był jednym z najwybitniejszych teologów XX wieku, wielkim chrześcijaninem i antyfaszystą. Nazywany był "ewangelickim świętym". Dietrich Bonhoeffer urodził… » więcej 2024-04-01, godz. 16:23 Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci [ROZMOWA] „Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni” - to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Święto, już od lat, obchodzimy 2 kwietnia… » więcej 2024-03-28, godz. 14:28 Dla kogo ważne są Święta Wielkanocne? Dla 32% Polaków Święta Wielkanocne to święta rodzinne połączone z kultywowaniem tradycji. Tylko 19% współobywateli postrzega Wielkanoc jako święto religijne… » więcej 2024-03-28, godz. 14:24 Spotkanie premierów Premier Ukrainy spotkał się dziś w Warszawie z premierem polskiego rządu. Rozmowy dotyczyły między innymi wwozu do naszego kraju artykułów rolno-spożywczych… » więcej 2024-03-27, godz. 14:11 Jubileusz szczecińskich historyków Instytut Historyczny w Uniwersytecie Szczecińskim obchodzi jubileusz. Planowany jest zjazd absolwentów, powstaje publikacja poświęcona Instytutowi - jego pracownikom… » więcej 2024-03-27, godz. 14:10 Jak obchodzimy Święta Wielkanocne? Nadchodzą Święta Wielkanocne. To czas radości i odrodzenia. Obchodzimy je w różny sposób - przeżywamy i utożsamiamy się z nimi lub obchodzimy bezrefleksyjnie… » więcej 2024-03-26, godz. 14:55 Jak zagłosować? Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Czas na ostatnie, obywatelskie przygotowania, czyli "Poradnik wyborczy w pigułce". » więcej
34567