Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Jak długo lekarze powinni leczyć terminalnie chorego pacjenta? Kto decyduje o kontynuowaniu terapii lub jej zaprzestaniu? Czyje zdanie się liczy? Samego pacjenta, jego rodziny, czy lekarzy?

Ci ostatni podkreślają, że powinni ratować pacjenta do samego końca, bo taką przysięgę składali. Powołują się na swoje sumienie, ale niejeden też pewnie obawia się procesu o zaniechanie lub niedopełnienie obowiązków. Jak mówią lekarze, naciskają też rodziny, szczególnie, gdy chodzi o pacjentów młodych.

Zdarzają się tez przypadki odmienne. Oto syn 92-letniej kobiety z cukrzycą, która zmarła w szpitalu po amputacji kończyny, oskarża lekarzy o przysporzenie jego matce dodatkowych cierpień. Jak twierdzi, lekarze, mimo sprzeciwu rodziny, kontynuowali uporczywą terapię. Amputowali kobiecie stopę. Krótko po operacji pacjentka zmarła.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • ks dr Marcin Ferdynus - dyrektor Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, prefekt Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, laureat nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską pt. "Przedłużanie życia jako problem moralny";
  • prof. Jacek Różański - Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy w Szczecinie;
  • Zbigniew Bogucki - adwokat, Szczecińskie Towarzystwo Dialogu o Prawie.
 

Zobacz także

2024-05-14, godz. 19:31 Eurowizja - coraz więcej kontrowersji i skandali Nie gasną komentarze po Konkursie Piosenki Eurowizja 2024. W najmniejszym stopniu dotyczą spraw muzycznych. Jaki jest ten festiwal? W którą stronę zmierz… » więcej 2024-05-14, godz. 19:31 Seria pożarów w Polsce. Czy to przypadek? W ciągu ostatnich dni doszło w Polsce do kilku pożarów. Czy to przypadek? Takie pytanie pojawia się w związku z ostrzeżeniami NATO o możliwości pojawienia… » więcej 2024-05-13, godz. 13:41 Porządkują wieżę Quistorpa Setki elementów zburzonej wieży Quistorpa odnaleźli wokół ruin tego zabytku wolontariusze podczas sobotniej akcji w Lesie Arkońskim. To początek porządkowania… » więcej 2024-05-13, godz. 13:41 Będzie Komisja ds. Badania Wpływów Rosyjskich? Po ucieczce byłego sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś i jego współpracy z obcym wywiadem wraca sprawa powołania Państwowej Komisji ds. Badania Wpływów… » więcej 2024-05-13, godz. 13:40 Trwają lokalne polityczne negocjacje Polska 2050 współtworzy koalicję w Sejmiku , ale nie ma przedstawiciela w zarządzie województwa zachodniopomorskiego. Natomiast w Szczecinie Koalicja Obywatelska… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Unijny Zielony Ład kontra małe i średnie gospodarstwa rolne Polscy rolnicy twierdzą, że wymogi Zielonego Ładu spowodują, że produkcja rolna stanie się nieopłacalna. Jak w takim razie pogodzić rentowność z rolnictwem… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Urządzenia elektryczne naprawiać, a nie wyrzucać. Nowe unijne przepisy Nie wyrzucać a reperować. Parlament Europejski zatwierdził tzw. prawo do naprawy, które da konsumentom szersze gwarancje dotyczące naprawiania produktów… » więcej 2024-05-09, godz. 19:35 Niebezpieczne związki sędziego Tomasza Szmydta Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś, gdzie poprosił o azyl polityczny. Za rządów Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2024-05-08, godz. 18:28 Jaka przyszłość przed bibliotekami? Dziś obchodzimy dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. W Polsce działa prawie 8 tysięcy bibliotek publicznych i ponad 30 tysięcy szkolnych. Jaką rolę pełnią… » więcej 2024-05-08, godz. 18:26 Rozpoczęły się matury Matura – świadectwem dojrzałości. Czy rzeczywiście? Czego jeszcze świadectwem jest matura 2024? » więcej
12345