Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Każdy kto jest w potrzebie, w praktycznie każdej sprawie cywilnej będzie mógł teraz skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej - wynika z nowelizacji ustawy, przyjętej niedawno przez Sejm. Stosowny projekt zmian, jeszcze w ubiegłym roku - wniósł prezydent Andrzej Duda.

Rozszerzył się katalog spraw, którymi będą mogli zając się prawnicy, zakres ich działania – i co najważniejsze – powiększył się krąg osób, które będą mogły skorzystać z pomocy. Praktycznie jedynym kryterium jest obecnie dochód na osobę – w rodzinie 2 tys. zł, w przypadku osób samotnych 3 tysiące, do tego dochodzą wszyscy, którzy pobierają świadczenie 500+.

Bezpłatna dla obywatela pomoc prawna jest opłacana przez państwo. To koszt 100 milionów zł rocznie.

Najwyższa Izba Kontroli bardzo krytycznie oceniła realizację ustawy. W swoim raporcie podkreślała, że punkty pomocy świecą pustkami, bo niewiele osób korzysta z tej możliwości.

Nie wszystkim jednak zmiany się podobają. Część prawników uważa, że taka pomoc prawna stwarza nieuczciwą konkurencję i utrudni utrzymanie się na ciasnym rynku początkującym adwokatom i radcom prawnym.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Martyna Maciejewska-Przyłucka - adwokat i mediator sądowy;
  • Anna Mazurek-Rózynek - radca prawny, koordynator nieodpłatnej pomocy prawnej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Szczecinie;
  • Andrzej Zajda - adwokat.
 

Zobacz także

2024-05-14, godz. 19:31 Eurowizja - coraz więcej kontrowersji i skandali Nie gasną komentarze po Konkursie Piosenki Eurowizja 2024. W najmniejszym stopniu dotyczą spraw muzycznych. Jaki jest ten festiwal? W którą stronę zmierz… » więcej 2024-05-14, godz. 19:31 Seria pożarów w Polsce. Czy to przypadek? W ciągu ostatnich dni doszło w Polsce do kilku pożarów. Czy to przypadek? Takie pytanie pojawia się w związku z ostrzeżeniami NATO o możliwości pojawienia… » więcej 2024-05-13, godz. 13:41 Porządkują wieżę Quistorpa Setki elementów zburzonej wieży Quistorpa odnaleźli wokół ruin tego zabytku wolontariusze podczas sobotniej akcji w Lesie Arkońskim. To początek porządkowania… » więcej 2024-05-13, godz. 13:41 Będzie Komisja ds. Badania Wpływów Rosyjskich? Po ucieczce byłego sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś i jego współpracy z obcym wywiadem wraca sprawa powołania Państwowej Komisji ds. Badania Wpływów… » więcej 2024-05-13, godz. 13:40 Trwają lokalne polityczne negocjacje Polska 2050 współtworzy koalicję w Sejmiku , ale nie ma przedstawiciela w zarządzie województwa zachodniopomorskiego. Natomiast w Szczecinie Koalicja Obywatelska… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Unijny Zielony Ład kontra małe i średnie gospodarstwa rolne Polscy rolnicy twierdzą, że wymogi Zielonego Ładu spowodują, że produkcja rolna stanie się nieopłacalna. Jak w takim razie pogodzić rentowność z rolnictwem… » więcej 2024-05-09, godz. 19:36 Urządzenia elektryczne naprawiać, a nie wyrzucać. Nowe unijne przepisy Nie wyrzucać a reperować. Parlament Europejski zatwierdził tzw. prawo do naprawy, które da konsumentom szersze gwarancje dotyczące naprawiania produktów… » więcej 2024-05-09, godz. 19:35 Niebezpieczne związki sędziego Tomasza Szmydta Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt uciekł na Białoruś, gdzie poprosił o azyl polityczny. Za rządów Zjednoczonej Prawicy… » więcej 2024-05-08, godz. 18:28 Jaka przyszłość przed bibliotekami? Dziś obchodzimy dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. W Polsce działa prawie 8 tysięcy bibliotek publicznych i ponad 30 tysięcy szkolnych. Jaką rolę pełnią… » więcej 2024-05-08, godz. 18:26 Rozpoczęły się matury Matura – świadectwem dojrzałości. Czy rzeczywiście? Czego jeszcze świadectwem jest matura 2024? » więcej
12345