Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Największe straty dotyczą produkcji sadowniczej i ogrodniczej. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Największe straty dotyczą produkcji sadowniczej i ogrodniczej. Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Pierwsze uderzyły na alarm firmy budowlane. Potem gastronomia i hotelarstwo. Teraz narzekają właściciele gospodarstw sadowniczych, warzywnych, owocowych i rolnych - brakuje rąk do pracy – rąk zza wschodniej granicy. Pracownicy ze Wschodu, głównie Ukrainy, od dobrych kilku lat wypełniali lukę na rynku pracy, głównie w branżach, niewymagających wykształcenia lub wysokich kwalifikacji. Teraz to się zaczęło zmieniać. Na rynku pracy coraz bardziej brakuje ludzi. Tak Polaków, jak i cudzoziemców. Dlatego pojawiły się pomysły, aby dla wybranych nacji, i wybranych zawodów skrócić procedury imigracyjne do Polski, w tym także sprowadzanie rodzin. Taką rekomendacje przedstawiło rządowi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W województwie zachodniopomorskim legalnie przebywa, jak się ocenia, ok. 50 tysięcy obywateli Ukrainy. Dla nich właśnie na Uniwersytecie Szczecińskim przygotowano kurs „Nowe kompetencje w nowym kraju”, obejmujący naukę języka polskiego oraz dostarczenie praktycznej wiedzy na temat realiów życia w naszym kraju. Chętnych było więcej niż miejsc. Jeszcze przed rozpoczęciem kursu w kwietniu z jego koordynatorką, prof. Katarzyną Włodarczyk rozmawiała Małgorzata Frymus.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Henryk Kołodziej - Konsul Honorowy Ukrainy w Szczecinie
  • Kamil Zieliński - firma 7HR, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w Szczecinie
  • Jurij Kariagin, przewodniczący Międzyzakładowego związku Zawodowego Pracowników Ukraińskich w Polsce.
  • prof. Janusz Soboń, ekonomista, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim
  • dr Olena Babakowa, historyk, ukraińska dziennikarka

 

Zobacz także

2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej 2024-05-01, godz. 18:01 Tańce Polskie w roli głównej Kujawiak, oberek, krakowiak, polonez i mazur - to tańce polskie i to one królowały parkiecie hali sportowej w Zespole szkół Salezjańskich gdzie odbywał… » więcej 2024-05-01, godz. 14:37 Profesor Zbigniew Mikołejko - rozmowa z Konradem Wojtyłą 14 kwietnia, wieku 72 lat odszedł profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i historyk religii, związany z Polską Akademią Nauk, pedagog, eseista, poeta. Centrum… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Kontrapunkcie przeszedł do historii W niedzielę wieczorem zakończył się Międzynarodowy Konkurs Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. Jaki był powracający po dwóch… » więcej 2024-04-30, godz. 19:46 Bilans 20 lat naszego członkostwa w Unii Europejskiej Jutro mija 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej - jak zmieniliśmy się przez te lata i co ta wspólnota nam dała. » więcej 2024-04-29, godz. 19:11 Polska Misja Medyczna - ćwierć wieku pomagania 5 kontynentów, 30 krajów i ponad 1 000 000 osób, do których dotarła pomoc – to efekty 25 lat działalności Polskiej Misji Medycznej. Na czym polega i… » więcej 2024-04-29, godz. 19:10 20. rocznica naszej akcesji do Unii Europejskiej Ponad 161 mld euro – tyle pieniędzy Polska otrzymała po potrąceniu składek członkowskich z UE przez ostatnie 20 lat. Jaki jest polityczny bilans przynależności… » więcej
23456