Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
Fot. Michał Król [Radio Szczecin]
W wielu firmach urlopy to kość niezgody między pracodawcami a pracownikami. Pracownikowi urlop się należy, i chciałby go wziąć wtedy, gdy mu pasuje. A pracodawca wolałby, aby jego pracownicy sukcesywnie wykorzystywali wolne po troszku cały rok, aby nie dezorganizować pracy. A w ogóle najlepiej byłoby, gdyby nie brali urlopów wcale.
Do tego dochodzą pracownicy – rodzice małych dzieci. Część z nich musi wziąć urlop w okresie wakacyjnym, bo inaczej nie miałby kto zaopiekować się dziećmi.
W ubiegłym roku ponad 20 tysięcy razy musiała interweniować Państwowa Inspekcja Pracy, by pracownik dostał wolne. A ilu pracowników nie upomniało się o swoje?
Teraz zaległy urlop należy wykorzystać do końca września przyszłego roku. Ale wkrótce to się może zmienić. Wprawdzie całkiem nowy projekt kodeksu pracy, przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną po fali krytyki został odrzucony, ale niektóre rozwiązania rząd postanowił rozważyć. Między innymi te, dotyczące urlopów, czyli bezwzględnego wykorzystania urlopu w roku kalendarzowym, za który wolne się należy. Niewykluczone, że już po wakacjach stosowne propozycje zmian zostaną upublicznione.
Zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Wojciech Chmurak - radca prawny specjalizujący się w prawie pracy, autor bloga PrawoPracyPorady.pl
  • Ryszard Siwiec - przedsiębiorca i ekspert Konfederacji Pracodawców Pomorza Zachodniego
  • dr Dorota Głogosz - adiunkt w Zakładzie Problemów Rodziny Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie
  • Andrzej Radzikowski - wiceprzewodniczący OPZZ
 

Zobacz także

2021-03-10, godz. 14:34 Nieskuteczne odławianie. Coraz więcej dzikich zwierząt w mieście W minionym roku na terenie Szczecina odłowiono lub uśmiercono 355 dzików. Tymczasem zwierząt w mieście jest coraz więcej. Magistrat podpisał kolejną umowę… » więcej 2021-03-10, godz. 14:36 Kryzys Rodziny Królewskiej To największy kryzys w rodzinie królewskiej od lat. Nie milkną echa głośnego wywiadu księcia Harry'ego i Meghan, który podzielił na dwa obozy Brytyjczyków… » więcej 2021-03-09, godz. 19:53 Krytyka planów inwestycyjnych Prawa i Sprawiedliwości Tunel do Świnoujścia, przekop Mierzei Wiślanej, Centralny Port Komunikacyjny – każda z tych inwestycji firmowanych przez rząd spotkała się z jakąś formą… » więcej 2021-03-09, godz. 19:44 Rewolucja podatkowa w Nowym Polskim Ładzie Kwota wolna od podatku ostro w górę, nieopodatkowana większość emerytur - to zmiany, które mogą znaleźć się w pakiecie zapowiadanego przez rząd Nowego… » więcej 2021-03-09, godz. 19:43 Dyskryminacja kobiet na rynku pracy Z raportu „Rz” wynika, że Polki są dyskryminowane w biznesie i za mało ich np. w zarządach spółek. Nie brakuje też głosów, że podobnie jest w polityce… » więcej 2021-03-08, godz. 21:50 Historyczna pielgrzymka papieża Franciszka To historyczna i najbardziej niebezpieczna wizyta Franciszka. Papież odwiedził Irak i tereny kontrolowane niegdyś przez ISIS, a zarazem miejsce narodzin Abrahama… » więcej 2021-03-08, godz. 21:42 Niedziele bez handlu - bilans Mijają trzy lata od wprowadzenia ograniczenia handlu, a bilans nowych rozwiązań jest negatywny – uważa Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa i proponuje… » więcej 2021-03-08, godz. 21:34 Walczący z wilkami - czy słusznie? W polskich lasach jest coraz więcej wilków, coraz częściej pojawiają się też informacje, że zagryzają one zwierzęta gospodarskie i psy, ale atakują… » więcej 2021-03-04, godz. 21:36 Granice obrazy uczuć religijnych Sąd uznał, że Matka Boska z tęczą w aureoli nie obraża uczuć religijnych, zaś PO chce usunąć z Kodeksu zapisy o odpowiedzialności karnej za takie czyny… » więcej 2021-03-04, godz. 21:34 Wsparcie popegeerowskich gmin Rekordowe zainteresowanie rządowym programem wsparcia dla gmin popegeerowskich wskazuje, że w naszym regionie problem cywilizacyjnego wykluczenia to wciąż… » więcej
161162163164165