Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Szczeciński Marsz Niepodległości 2018. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Szczeciński Marsz Niepodległości 2018. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Od wielkiej manifestacji w Warszawie, poprzez marsze w innych miastach, koncerty, wystawy, spotkania w najmniejszych nawet miejscowościach – tak Polacy uczcili w niedzielę setną rocznicę odzyskania niepodległości, po 123 latach zaborów. W samo południe obywatele stanęli na baczność, by wspólnie odśpiewać hymn państwowy. W warszawskim Marszu Niepodległości uczestniczyło – według danych policji – od 200 do 250 tysięcy osób, nad którymi powiewało morze biało-czerwonych flag. Była to największa manifestacja w ciągu ostatnich 30 lat. W jej pierwszej kolumnie szli: prezydent i premier oraz przedstawiciele rządu, co było wynikiem porozumienia z organizatorami Marszu. Wcześniej bowiem prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz próbowała zabronić organizacji pochodu, ale sądy dwóch kolejnych instancji uchyliły ten zakaz. Mimo uzgodnień, dokonanych z organizatorami marszu, oprócz flag narodowych, w drugiej kolumnie maszerujących pojawiły się czerwone race, widać było także zielone flagi ONR-u, krzyże celtyckie i „czarne słońca”, a także flagi nacjonalistycznych organizacji z Włoch, Rumunii i Słowacjo oraz Europejskiej Nowej Prawicy. Przedstawiciele partii opozycyjnych zorganizowali osobne uroczystości. Przewodniczący Rady europejskiej, były premier Donald Tusk wraz z przedstawicielami Platformy Obywatelskiej złożył kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Potem uczestniczył w głównych uroczystościach państwowych przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Do dyskusji zaprasza Janusz Wilczyński
Goście:
  • dr Anna Królikowska, socjolog, Uniwersytet Szczeciński,
  • dr Piotr Chrobak, politolog, Uniwersytet Szczeciński,
  • dr hab. Łukasz Tomczak, prof. US, politolog, Uniwersytet Szczeciński
  • prof. Radosław Zenderowski, dyrektor Instytutu Politologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,
  • prof. Janusz Odziemkowski, historyk, Instytut Nauk Historycznych, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
 

Zobacz także

2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej
12345