Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Aplikacja mObywatel. Mat. obywatel.gov.pl
Aplikacja mObywatel. Mat. obywatel.gov.pl
Informatyzacja, czy chcemy czy nie - coraz szerszym strumieniem wdziera się do naszego życia. Coraz więcej Polaków rozlicza się z fiskusem przez internet. Osoby, które wyrabiają nowy dowód osobisty, od trzech miesięcy dostają dokument z warstwą elektroniczną, która służy jako podpis elektroniczny. Można mieć dowód osobisty w smartfonie – to dla odmiany usługa związana z aplikacją mObywatel Ministerstwa Cyfryzacji. Przyda się wszędzie tam, gdzie do potwierdzenia tożsamości wystarczy dokument ze zdjęciem, na przykład na poczcie, w sklepie, punkcie usługowym.

W sposób elektroniczny można załatwić coraz więcej spraw, zarówno prywatnych, jak i służbowych. Czy to oznacza, że dokument papierowy całkowicie przejdzie do historii? Nad tym właśnie zastanawiali się uczestnicy zakończonego w Szczecinie 19. Europejskiego Forum Podpisu Elektronicznego i Usług Zaufania EFPE 2019. Jego uczestnicy dyskutowali o coraz powszechniejszym wykorzystaniu usług e-identyfikacji i zaufania w życiu codziennym, ale również o korzyściach płynących z ich wdrożenia w różnych sektorach gospodarki – finansach, ochronie zdrowia czy usługach kurierskich.

Problem w tym, że w takich przypadkach jak e-identyfikacja – wszystko opiera się na zaufaniu i weryfikacji. Informatycy, którzy w dniu ostatnich wyborów korzystali z aplikacji m-Obywatel w telefonie zwracali uwagę, ze właśnie weryfikacji zabrakło. Jeden z nich wskazał, że członkowie komisji sprawdzali „czy flaga powiewa”. To za mało – uważa informatyk Tomasz Lam, którego zapytaliśmy, czy aplikacja jest wadliwa i czy trudno byłoby stworzyć fałszywy dowód osobisty w smartfonie.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Karol Buchowiecki - ekspert Asseco Data Systems
  • Tomasz Litarowicz - dyrektor pionu usług bezpieczeństwa i zaufania Asseco Data Systems
 

Zobacz także

2024-05-08, godz. 18:28 Jaka przyszłość przez bibliotekami? Dziś obchodzimy dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. W Polsce działa prawie 8 tysięcy bibliotek publicznych i ponad 30 tysięcy szkolnych. Jaką rolę pełnią… » więcej 2024-05-08, godz. 18:26 Rozpczęły się matury Matura – świadectwem dojrzałości. Czy rzeczywiście? Czego jeszcze świadectwem jest matura 2024? » więcej 2024-05-08, godz. 18:25 Będzie mniej taksówek? Zakończyła się weryfikacja taksówkarzy. 17 czerwca w samym Szczecinie prawo do wykonywania tego zawodu straci 40 % kierowców. Jakie będą tego konsekwen… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Jubileuszowe X Dni Skandynawskie w Szczecinie Już jutro w Szczecinie rozpoczynają się Dni Skandynawskie. To coroczne wydarzenie tworzące platformę aktywnej współpracy gospodarczej i kulturalnej pomiędzy… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Wszystkie kolory muzyki - festiwal w Goleniowie To już po raz 33. w Goleniowie odbył się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art . W tym roku pod hasłem "Wszystkie kolory muzyki". Nadesłano ponad… » więcej 2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej 2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej
12345