Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski było wypełnieniem warunków traktatu Ribbentrop - Mołotow, który zakładał podział Polski i Europy pomiędzy III Rzeszę a ZSRR. Fot. arch.
Wkroczenie Armii Czerwonej do Polski było wypełnieniem warunków traktatu Ribbentrop - Mołotow, który zakładał podział Polski i Europy pomiędzy III Rzeszę a ZSRR. Fot. arch.
80 lat temu, 23 sierpnia 1939 roku, minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow podpisali w Moskwie, w obecności Stalina, sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym. Jego konsekwencją był IV rozbiór Polski.

Dokument zakładał między innymi podział Polski pomiędzy Rosję i III Rzeszę, granica miała przebiegać wzdłuż Narwi, Wisły i Sanu. Po napadzie Niemiec na Polskę 1 września 39 roku, a potem po agresji Sowietów na nasz kraj 17 września, pakt stał się rzeczywistością.

30 lat temu sowiecki parlament potępił tzw. "diabelski paktu", obecnie władze Rosji pracują nad rehabilitacją traktatu między Stalinem a Hitlerem.

Jednocześnie ambasador Rosji w Warszawie Siergiej Andriejew mówi: "wznowienie dialogu w kwestiach historycznych nie jest możliwe, dopóki w Polsce zaprzecza się wyzwoleniu jej przez Armię Czerwoną podczas II wojny światowej".

Czy porozumienie historyczne pomiędzy Polską a Rosją jest w ogóle możliwe? Jaki cel ma nasz wschodni sąsiad wygłaszając takie słowa?
Zaprasza Konrad Wojtyła
Goście:
  • prof. Wojciech Materski - historyk, politolog, b. dyrektor Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk
  • Łukasz Jasina - historyk, prawnik, analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych
  • dr Przemysław Benken – Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Szczecinie


 

Zobacz także

2024-03-28, godz. 14:24 Spotkanie premierów Premier Ukrainy spotkał się dziś w Warszawie z premierem polskiego rządu. Rozmowy dotyczyły między innymi wwozu do naszego kraju artykułów rolno-spożywczych… » więcej 2024-03-27, godz. 14:11 Jubileusz szczecińskich historyków Instytut Historyczny w Uniwersytecie Szczecińskim obchodzi jubileusz. Planowany jest zjazd absolwentów, powstaje publikacja poświęcona Instytutowi - jego pracownikom… » więcej 2024-03-27, godz. 14:10 Jak obchodzimy Święta Wielkanocne? Nadchodzą Święta Wielkanocne. To czas radości i odrodzenia. Obchodzimy je w różny sposób - przeżywamy i utożsamiamy się z nimi lub obchodzimy bezrefleksyjnie… » więcej 2024-03-26, godz. 14:55 Jak zagłosować? Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Czas na ostatnie, obywatelskie przygotowania, czyli "Poradnik wyborczy w pigułce". » więcej 2024-03-26, godz. 13:10 Międzynarodowy Dzień Teatru Jubileusze 60-lecia, 50-lecia 45-lecia i 40-lecia pracy twórczej obchodzili wczoraj szczecińscy aktorzy. Jak co roku ludzie teatru spotkali się z okazji Międzynarodowego… » więcej 2024-03-25, godz. 14:12 Jednorazowe e-papierosy nie dla młodzieży Wyglądem i smakiem przypominają słodycze, ale trują i uzależniają najmłodszych. Już w kwietniu Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zakazu sprzedaży… » więcej 2024-03-25, godz. 14:11 Współczesny terroryzm Do krwawego zamachu pod Moskwą przyznało się Państwo Islamskie. Tymczasem Francja wprowadziła najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Jakie niebezpieczeństwo… » więcej 2024-03-21, godz. 15:34 Co z morską energetyką wiatrową „Morska energetyka wiatrowej to strategiczny kierunek transformacji energetycznej wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne oraz stanowiący impuls do rozwoju… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Gdzie się schronić? W Polsce mamy schrony, które są w stanie pomieścić ponad 300 tys. osób. Gdzie ich szukać? Kiedy wejdzie w życie nowa ustawa o obronie cywilnej, która ułatwi… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Polityka senioralna Szczecina 31,5% mieszkańców Szczecina stanowią osoby powyżej 60. roku życia. Jaka jest polityka senioralna miasta? Czym są takie programy jak: „Korpus Wsparcia Seniorów”… » więcej
45678