Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Połowa Polaków w piwnicach, garażach i na strychach trzyma stare, nieużywane elektrośmieci – wynika z badania GfK Polonia. Najczęściej telefony komórkowe, czajniki elektryczne, telewizory, żelazka. Mamy w domach zachomikowane 6,5 miliona sztuk małych sprzętów gospodarstwa domowego i cztery miliony telefonów. Nowe sprzęty i urządzenia kupujemy wtedy, gdy stare się zepsuje i nie da się go naprawić, lub też jego naprawa jest nieopłacalna. Tak postępuje 40 procent ankietowanych. Tylko 20 procent z nas kupuje nowe rzeczy, bo są lepsze i ładniejsze niż stare. Co piąty Polak pozbywa się starych urządzeń nielegalnie, wywożąc je na przykład do lasu.

Konsumenci od lat narzekają na nienaprawialne urządzenia elektryczne i elektroniczne. Kończy się okres gwarancyjny, urządzenie działa coraz gorzej, w końcu przestaje. Ich producenci są nawet oskarżani o celowe „postarzanie” produktów, by miały określony, niezbyt długi czas używalności. A to generuje miliony nowych elektrośmieci.

Teraz na odsiecz konsumentom ruszyła Unia Europejska. Przyjęła rozporządzenie, dzięki któremu wszystkie nowe urządzenia, produkowane od 2021 roku będą musiały spełniać minimalne wymagania, dotyczące możliwości ich naprawy i późniejszego recyklingu. Bo ze starych urządzeń można odzyskać cenne materiały, jak złoto, srebro, aluminium.
Do rozmowy zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • dr inż. Piotr Cierzniewski - Wydział Elektryczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu technologicznego w Szczecinie
  • Piotr Barczak - koordynator polityk odpadowych w Europejskim Biurze Ochrony Środowiska w Brukseli, współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste oraz Instytutu Gospodarki o Obiegu Zamkniętym
  • Radosław Maj - kierownik projektów w Związku Pracodawców AGD, APPLiA PL
 

Zobacz także

2024-05-07, godz. 19:29 Jubileuszowe X Dni Skandynawskie w Szczecinie Już jutro w Szczecinie rozpoczynają się Dni Skandynawskie. To coroczne wydarzenie tworzące platformę aktywnej współpracy gospodarczej i kulturalnej pomiędzy… » więcej 2024-05-07, godz. 19:29 Wszystkie kolory muzyki - festiwal w Goleniowie To już po raz 33. w Goleniowie odbył się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Pięknej Color Art . W tym roku pod hasłem "Wszystkie kolory muzyki". Nadesłano ponad… » więcej 2024-05-07, godz. 19:28 OZE i dekarbonizacja na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Energia wiatrowa to przyszłość energetyki, to też jeden z głównych tematów XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Nasz region nie tylko… » więcej 2024-05-06, godz. 13:41 Coraz więcej przemocy w internecie Co trzeci nastolatek w Polsce doświadcza przemocy w Internecie. W odpowiedzi na to zagrożenie Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci rozpoczęło… » więcej 2024-05-06, godz. 13:39 Jak ograniczyć populację bezdomnych zwierząt? W Polsce nie ma skutecznego i humanitarnego systemu ograniczającego bezdomność zwierząt – uważają prozwierzęcy aktywiści i przygotowują pozew zbiorowy… » więcej 2024-05-06, godz. 13:37 Trwa kryzys w Strefie Gazy Ponad 33 tysiące Palestyńczyków, w tym 13 tysięcy dzieci zginęło w wyniku trwającej, izraelskiej ofensywy w Strefie Gazy. Izrael podkreśla, że walczy… » więcej 2024-05-04, godz. 19:52 Polonijni żeglarze pamiętają o ojczyźnie Jak polskość kultywują żeglarze mieszkający za granicą? O tym opowiada reportaż Katarzyny Wolnik-Sayny zatytułowany "Jak drzewo przerzucone przez ocea… » więcej 2024-05-04, godz. 19:38 Jak Wspólnota Polska dba o polskość? 2 maja to także Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jak Wspólnota Polska pomaga Polakom kultywować polskość? » więcej 2024-05-04, godz. 19:15 Polski patriotyzm Dzień Flagi to okazja, aby porozmawiać o współczesnym patriotyzmie. Jakie są jego oblicza? » więcej 2024-05-04, godz. 19:00 Historia naszej flagi i godła 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Dlaczego nasze barwy są biało-czerwone i jak zmieniało się nasze godło? » więcej
12345