Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. „Łupaszko” – major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Fot. www.wikipedia.org / (CC0 domena publiczna)
Zygmunt Edward Szendzielarz, ps. „Łupaszko” – major kawalerii Wojska Polskiego i Armii Krajowej. Fot. www.wikipedia.org / (CC0 domena publiczna)
Najpierw mieliśmy zmianę nazw niektórych ulic w związku z przepisami o dekomunizacji, teraz niektóre samorządy podejmują uchwały wbrew poprzednim decyzjom. Radni Żyrardowa zdecydowali o zmianie nazwy ulicy Generała Fieldorfa-Nila na tę, która obowiązywała przed "dekomunizacją" – czyli na ulicę Jedności Robotniczej. W Białymstoku zmieniono ulicę majora Zygmunta Szyndzielarza "Łupaszki" na Podlaską. Czy obaj patroni ulic są zbyt kontrowersyjni, czy górę wzięła bieżąca polityka? Czy próby przywrócenia pamięci żołnierzom antykomunistycznego podziemia są skazane na niepowodzenie? Czy brakuje nam wiedzy historycznej?
Prezes IPN Jarosław Szarek powiedział, że generał August Emil Fieldorf "Nil" i major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" to bohaterowie, którym Polska zawdzięcza niepodległość. Na konferencji prasowej historyk odniósł się do zmian nazw ulic w Żyrardowie i Białymstoku.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • dr hab. Piotr Chrobak - politolog, Uniwersytet Szczeciński
  • Krzysztof Męciński - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie
  • Leszek Duklanowski - radny Szczecina, Prawo i Sprawiedliwość
  • Łukasz Warzecha - publicysta i dziennikarz "Do Rzeczy" i Polskiego Radia 24
  • Beata Rusinowska - przewodnicząca struktur powiatowych Platformy Obywatelskiej w Żyrardowie
 

Zobacz także

2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej 2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej
56789