Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. twitter.com/PremierRP/Krystian Maj/KPRM
Fot. twitter.com/PremierRP/Krystian Maj/KPRM
W Brukseli po godzinie 15 rozpoczął się szczyt UE, na którym szefowie państw i rządów próbują osiągnąć porozumienie w sprawie celu neutralności klimatycznej na 2050 r.
Polska, Czechy i Węgry stawiają twarde warunki. Tuż przed szczytem premier Mateusz Morawiecki mówił, że tempo dochodzenia do neutralności musi być zróżnicowane w zależności od tego, na jakim etapie rozwoju gospodarczego są poszczególne państwa Pytany, czy Polska zgodzi się na przyjęcie celu neutralności klimatycznej do 2050 r. podkreślał, że trwa dyskusja na ten temat, a polskie argumenty „wybrzmią bardzo mocno i jednoznacznie”.
Eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki wskazuje, że „Zielony Pakiet” przygotowywany przez Komisję Europejską ma służyć ograniczaniu konkurencyjności ze strony „nowych” państw UE, a polityka klimatyczna Unii dotknie przede wszystkim Polski. Natomiast Paweł Szypulski z Greenpeace Polska powiedział, że „Premier ma szansę zdecydować: włączyć się do działań Unii Europejskiej na rzecz klimatu i zacząć budować bezpieczniejszą przyszłość dla Polek i Polaków, czy też pozostać obrońcą lobby węglowego i gazowego ze szkodą dla klimatu i pozycji naszego kraju w Europie.”
Neutralność klimatyczna oznacza maksymalne ograniczenie emisji CO2 w przemyśle, transporcie i energetyce oraz zrównoważenie tych emisji, których ograniczyć się nie udało poprzez zwiększanie jej pochłaniania, np. dzięki sadzeniu drzew.
Czy Polska może się zgodzić na neutralność klimatyczną, gdy ok. 48 proc. energii elektrycznej i 73 proc. ciepła produkuje się z węgla kamiennego?
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Marcin Roszkowski - prezes Instytutu Jagiellońskiego
  • Łukasz Warzecha - publicysta tygodnika „Do Rzeczy”
 

Zobacz także

2024-03-28, godz. 14:24 Spotkanie premierów Premier Ukrainy spotkał się dziś w Warszawie z premierem polskiego rządu. Rozmowy dotyczyły między innymi wwozu do naszego kraju artykułów rolno-spożywczych… » więcej 2024-03-27, godz. 14:11 Jubileusz szczecińskich historyków Instytut Historyczny w Uniwersytecie Szczecińskim obchodzi jubileusz. Planowany jest zjazd absolwentów, powstaje publikacja poświęcona Instytutowi - jego pracownikom… » więcej 2024-03-27, godz. 14:10 Jak obchodzimy Święta Wielkanocne? Nadchodzą Święta Wielkanocne. To czas radości i odrodzenia. Obchodzimy je w różny sposób - przeżywamy i utożsamiamy się z nimi lub obchodzimy bezrefleksyjnie… » więcej 2024-03-26, godz. 14:55 Jak zagłosować? Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Czas na ostatnie, obywatelskie przygotowania, czyli "Poradnik wyborczy w pigułce". » więcej 2024-03-26, godz. 13:10 Międzynarodowy Dzień Teatru Jubileusze 60-lecia, 50-lecia 45-lecia i 40-lecia pracy twórczej obchodzili wczoraj szczecińscy aktorzy. Jak co roku ludzie teatru spotkali się z okazji Międzynarodowego… » więcej 2024-03-25, godz. 14:12 Jednorazowe e-papierosy nie dla młodzieży Wyglądem i smakiem przypominają słodycze, ale trują i uzależniają najmłodszych. Już w kwietniu Ministerstwo Zdrowia zapowiada wprowadzenie zakazu sprzedaży… » więcej 2024-03-25, godz. 14:11 Współczesny terroryzm Do krwawego zamachu pod Moskwą przyznało się Państwo Islamskie. Tymczasem Francja wprowadziła najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego. Jakie niebezpieczeństwo… » więcej 2024-03-21, godz. 15:34 Co z morską energetyką wiatrową „Morska energetyka wiatrowej to strategiczny kierunek transformacji energetycznej wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne oraz stanowiący impuls do rozwoju… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Gdzie się schronić? W Polsce mamy schrony, które są w stanie pomieścić ponad 300 tys. osób. Gdzie ich szukać? Kiedy wejdzie w życie nowa ustawa o obronie cywilnej, która ułatwi… » więcej 2024-03-21, godz. 15:32 Polityka senioralna Szczecina 31,5% mieszkańców Szczecina stanowią osoby powyżej 60. roku życia. Jaka jest polityka senioralna miasta? Czym są takie programy jak: „Korpus Wsparcia Seniorów”… » więcej
45678