Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
75 lat temu polska administracja przejęła Szczecin. Zanim to nastąpiło, o przynależność miasta toczyła się polityczna walka. Krokiem milowym, w warunkach ograniczonej autonomii, było przejęcie władzy przez prezydenta Piotra Zarembę. Co ciekawe, dopiero teraz uhonorowano go tablicą pamiątkową na gmachu urzędu. Jaką rolę odegrał w historii miasta? W oparciu o co Szczecin powinien budować swoją tożsamość, a może już ją ma?
Niby duże polskie miasto, jednak nie największe. Z barwną historią – grodu słowiańskich Piastów i książąt z rodu Gryfitów, później miasta pod panowaniem Szwecji, Prus, krótko – Rosji, potem - Francji, a następnie - Niemiec. Po wojnie Szczecin przypadł Polsce, i wtedy to rozpoczęliśmy tworzenie naszej własnej historii i poszukiwanie własnej tożsamości. Nie zostaliśmy „nowym Wilnem” ani „nowym Lwowem”, choć do Szczecina przetransponowano nazwę lwowskiej drużyny piłki nożnej Pogoń. Lwowska inteligencja, jak ktoś napisał – "wyciekała po drodze, na stacjach pośrednich". Przez pewien czas po wojnie byliśmy "Dzikim Zachodem", później "Paryżem północy" albo "małym Berlinem". Kim jesteśmy – jako miasto i jego mieszkańcy? Czy już jesteśmy "kimś", czy nadal poszukujemy tego - na czym i na kim budować naszą tożsamość?

Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • prof. Krzysztof Kowalczyk - historyk i politolog dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie
  • dr Wojciech Lizak - historyk, twórca Muzeum Dziedzictwa Kulturowego w Szczecinie
  • dr Tomasz Ślepowroński - Instytut Historii Uniwersytet Szczeciński
  • Michał Dębowski - historyk sztuki, Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie
 

Zobacz także

2024-03-20, godz. 16:46 Dezinformacja w internecie Sieć polskich blogów dezinformacyjnych serwuje treści z prokremlowskich mediów - wynika z raportu przygotowanego przez naukowców. Jak propaganda Władimira… » więcej 2024-03-20, godz. 16:46 Podsumowanie pierwszych 100 dni rządu W tym tygodniu mija 100 dni od zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska. Jak ekonomiści i politolodzy oceniają ten okres? Czy, pomimo różnic, „Koalicja 15 października”… » więcej 2024-03-19, godz. 13:40 Dzień Kolorowej Skarpetki Szacuje się, że 1 z tysiąca urodzonych dzieci może mieć zespół Downa. Osoby takie mają mniejsze zdolności poznawcze niż średnia w populacji zdrowej… » więcej 2024-03-19, godz. 13:39 Artyści walczą o swoje Co dalej z protestem aktorów Teatru Współczesnego? Czy miasto pochyliło się nad ich problemami finansowymi, czy jeden z najlepszych teatrów w Polsce zostanie… » więcej 2024-03-19, godz. 13:39 Jak walczyć z depresją u młodzieży? Coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z depresją. Narodowy Fundusz Zdrowia podaje, że liczba niepełnoletnich pacjentów leczących się na zaburzenia… » więcej 2024-03-18, godz. 13:37 Czym będziemy ogrzewać po 2040 r.? Od 2040 roku w krajach Wspólnoty można będzie montować wyłącznie pompy ciepła zamiast pieców na węgiel i gaz. Parlament Europejski przegłosował tzw… » więcej 2024-03-18, godz. 13:37 Wstrzymana wycinka w Puszczy Bukowej Dobra wiadomość dla Puszczy Bukowej. Leśnicy zdecydowali o wstrzymaniu wycinek drzew starszych niż 80-letnie. Dlaczego taka decyzja nie została podjęta… » więcej 2024-03-18, godz. 13:36 Kiedy koniec protestu rolników? Pod naciskiem rolników Komisja Europejska wycofała się z kilku założeń Zielonego Ładu. Jutro protestujący mają rozmawiać z przedstawicielami polskiego… » więcej 2024-03-14, godz. 13:57 Trwa kampania „Silna jak dziewczynka” „Silna jak dziewczynka” – to hasło kampanii społecznej, która jest odpowiedzią na badania pokazujące, że od 12. roku życia dziewczynkom gwałtownie… » więcej 2024-03-14, godz. 13:54 Plusy i minusy Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry Jest park krajobrazowy, ale czy powstanie Park Narodowy Doliny Dolnej Odry? W tej sprawie jest petycja do premiera, debata w sejmiku województwa, a my pytamy… » więcej
45678